Premier Mateusz Morawiecki: Dziękuję Polakom za odpowiedzialność

Premier Morawiecki posiedzenie sztabu kryzysowego fot. premier.,gov.pl
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Morawiecki przede wszystkim podziękował wszystkim rodakom za poważne potraktowanie zaleceń stanu epidemicznego. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, podzielił się z kolei dobrą informacją, że mamy 13 ozdrowieńców.

Premier przedstawił sytuację epidemiologiczną w Europie południowej i zachodniej, gdzie wirus nie tylko rozprzestrzenia się bardzo szybko, ale lawinowo rośnie też liczba zgonów.
– W tym kontekście bardzo ważne jest spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa, bo dzięki temu nasza służba zdrowia będzie mogła lepiej się przygotować, a więc wypełniać obowiązki – powiedział premier. – Zdaję sobie sprawę z tego, że wprowadzone przez nas wczoraj ograniczenia spowodowały wiele trudności tak dla Polaków, jak i cudzoziemców tu mieszkających. Ale granica jest dla wirusa, nie dla ludzi. Ci, którzy tu pracują, mieszkają, są małżonkami Polek i Polaków, chciałbym, żeby mogli tu powrócić.

Premier powiedział też, że ta decyzja nie była łatwa, ale trzeba ją było podjąć. Dzięki temu mamy tylko około 100 chorych. bez zamknięcia granic byłoby znacznie gorzej.

Rząd przygotował także operację powrotu do kraju wszystkich Polaków, którzy utknęli za granicą i nie mają już jak wrócić, zwłaszcza z takich krajów jak Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Malta i USA. Już od godziny 22.00 w sobotę wszyscy polscy obywatele będą mogli zapisywać się na stronie PLL LOT na powrót do kraju.
– Cena biletów będzie jednakowa dla wszystkich – zaznaczył premier. – Dodatkowy koszt poniesie państwo polskie, które dopomoże naszym obywatelom w powrocie do kraju. Chcę też podkreślić, że podróżowanie po kraju dla osób nie objętych kwarantanną i zdrowych odbywa się bez przeszkód.

Premier podziękował sprzedawcom i właścicielom sklepów za opanowanie, gdy dwa dni temu doszło do paniki.
– To dzięki wam udało się to opanować – mówił – a dziś już wszyscy widzimy, że sklepy pozostały otwarte.

Premier szczególnie podkreślił też znaczenie odpowiedzialności Polaków.
– Zamykamy wszystko po to, by ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa – przypomniał. – To są niezwykle ważne tygodnie. Nie wiemy do końca, jak rozwinie się choroba, ten wirus bardzo szybko mutuje, więc wynalezienie szczepionki nie będzie łatwe. raz jeszcze chciałem więc podziękować wszystkim pracownikom inspekcji sanitarnej i służby zdrowia za ich pracę z takim poświęceniem i często z narażeniem własnego zdrowia.

Premier powiedział też, że pandemia jest swoistym testem na bliskość.
– Bliskość wobec drugiego człowieka musi być dziś rozumiana w innym sposób – mówił. – Bliskość fizyczna zwłaszcza wobec starszych osób może być dla nich zagrożeniem. Unikajmy więc kontaktów osobistych, bo własnie w ten sposób wyrazimy troskę o swoich najbliższych, zwłaszcza tych starszych. Ja z dumą obserwuję, jak jesteśmy odpowiedzialni i wierzę, że dzięki temu ten przebieg epidemii będzie w Polsce dużo łagodniejszy. Dziękuję za rozwagę i spokój wszystkich rodakom. Tylko razem możemy sobie poradzić z tym zagrożeniem.

Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, rozpoczął swoje wystąpienie od dobrej wiadomości.
– Mamy 13 ozdrowieńców, a będziemy mieli coraz lepsze efekty, bo nasze służby są coraz bardziej sprawne i doświadczone – mówił. Odpowiedzialność, rozwaga, rozsądek – to prawdziwe lekarstwa na tego wirusa. My sobie z nim poradzimy, choć to będzie trochę trwało. Ale patrząc na rozwagę obywateli wierzę, że nam się to uda. Szacowaliśmy, że do końca tygodnia około 100 przypadków i tak jest. Dobowo robimy około 1500 testów, ogromna liczba 44 tysięcy obywateli jest pod nadzorem epidemiologicznym. Pacjentów będzie przybywało, ale proszę, żebyście państwo zwracali uwagę na nasze komunikaty i działali zgodnie z zaleceniami.

Kilka ważnych zasad, których trzeba przestrzegać to, zdaniem Jarosława Pinkasa, zachowanie odpowiedniego dystansu, wysypianie się i mycie rąk.
– To są zalecenia oparte na twardej wiedzy, nam się nic nie wydaje – podkreślił. – Damy radę.

Rafał Milczarski, prezes PLL LOT, opowiedział z kolei o szczegółach Operacji #Lotdodomu.
– Pierwsze loty zaplanowane są już jutro – mówił – a ja dziękuję pilotom i stewardesom, że są odpowiedzialni, decydują się, żeby współpracować. Jestem głęboko przekonany, że wyjdziemy z tego obronną ręką i wkrótce będziemy mogli wrócić do normalności.

Premier Morawiecki zapewnił też, że sektor finansowy jest stabilny, nie zabraknie gotówki w bankomatach, chociaż on osobiście zachęca do płacenia kartą ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia. Na pewno nie są też zagrożone wypłaty z programu 500 plus. Zapewnił też, że rząd zrobi wszystko, by zamortyzować spadek PKB, który już występuje na całym świecie, a wkrótce da się zauważyć także i w Polsce.

Rząd przygotowuje też pakiet osłonowy dla osób zagrożonych bezrobociem, a także wsparcie dla przedsiębiorców w branżach, które najbardziej ucierpią z powodu pandemii.
– Będziemy się starali sprawiedliwie i w różnym stopniu zadziałać, żeby większość firm była w stanie przetrwać – zapewnił premier.

el

Podziel się: