Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Co ma do zaoferowania ugrupowanie?

Prawo i Sprawiedliwość wybory do Sejmu i Senatu 2019
Rządzące Prawo i Sprawiedliwość po wyborach zamierza utrzymać się u władzy. Nic dziwnego, sondaże dają partii Jarosława Kaczyńskiego zdecydowaną przewagę. Co oferuje wyborcom PiS?

Prawo i Sprawiedliwość rządzi w Polsce od czterech lat i siłą rzeczy jest ugrupowaniem do którego na każdym kroku odnosi się opozycja. Z całą pewnością są to jedne z ambitniejszych rządów w historii III RP. PiS zdecydował się na głębokie reformowanie Polski. Przede wszystkim ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wprowadziło wiele programów socjalnych, które ulżyły finansowo wielu rodzinom w Polsce. Rządowi Mateusza Morawieckiego udało się też zbilansować budżet, co wcześniej było niewykonalne dla poprzedników politycznych. Za ugrupowaniem natomiast ciągnie się nieudana reforma sądownictwa, zarzuty o łamanie Konstytucji oraz mocno krytykowana przez samorządy reforma edukacyjna.

Edukacja

PiS jest w trudnej sytuacji, ponieważ konsekwentnie musi się mierzyć ze strajkiem nauczycieli w szkolnictwie. Póki co wydaje się, że ugrupowanie starcie to wygrywa. Główne zmiany rządowi w edukacji udało się przeprowadzić w ciągu poprzednich czterech lat. PiS ma jednak kolejne pomysły na Polską edukację. Wśród nich są m.in. wyższe wynagrodzenia dla belfrów (o 6 procent w 2020 roku), jasne finansowanie oświaty, zmiany w systemie egzaminowania i odejście od testowego sprawdzania wiedzy, wzrost czytelnictwa i poziomu nauczania matematyki oraz pozostałych przedmiotów ścisłych.

Do tego Prawo i Sprawiedliwość chce zadbać o bezpieczeństwo w szkołach, zapewnić w nich „patriotyczne i obywatelskie” wychowanie oraz zagwarantować każdemu dziecku ciepły posiłek w szkole.

Programy socjalne

Partia, która odpowiada za „500 plus” zamierza wprowadzić kolejne programy socjalne i ulgi podatkowe dla obywateli. Przede wszystkim PiS chce zlikwidować wiele mniej istotnych opłat, które nie mają większego uzasadnienia, a są irytujące dla części wyborców. Ugrupowanie wprowadziło też w tym roku udogodnienia w podatkach PIT oraz przyznało „500 plus” na pierwsze dziecko. Jarosław Kaczyński zapowiedział też, że pensja minimalna w Polsce ma wzrosnąć do 4000 złotych w 2023 roku. 

Jeżeli chodzi o programy socjalne, to największą porażką partii był najprawdopodobniej program „Mieszkanie Plus”. To się ma zmienić w kolejnych czterech latach, a program będzie kontynuowany.

Zmiany prawne

Czytając program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości można odnieść wrażenie, że nadejdzie rewolucja. W planach PiSu jest wzrost pozycji wojewodów, uproszczenie prawa oraz nowa ordynacja podatkowa. Zapoczątkowana w poprzedniej kadencji reforma sądownictwa ma być kontynuowana. 

Smog

Prawo i Sprawiedliwość wydaje się dostrzegać problem ze smogiem w Polsce. Ugrupowanie zamierza kontynuować program „Czyste Powietrze”, który ma doprowadzić do znaczącej poprawy jakości powietrza. Sytuację mają również poprawiać dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych.

Związki partnerskie / LGBT

Jeden z elementów, który najbardziej rozpalał wyborców w ostatnich tygodniach. Prawo i Sprawiedliwość jest ugrupowaniem konserwatywnym i często krytykuje pomysł wprowadzenia w Polsce związków partnerskich czy same ruchy LGBT. Lider partii Jarosław Kaczyński, podczas ostatniej wizyty w Kaliszu przekonywał, że stanowisko PiSu w tej sprawie się nie zmieni. – “Polska Minus” (tak określił program opozycji – red.) oznacza też wsparcie dla tej wielkiej ofensywy ideologicznej przeciwko tradycyjnym wartościom. Przeciwko wartości rodziny czy normalności. Jeżeli ktoś twierdzi, że ludzie dzielą się na osiemdziesiąt kilka płci to jest to ofensywa przeciwko zdrowemu rozsądkowi i przeciwko oczywistości. Na poziomie komórki można już bez najmniejszego problemu stwierdzić czy jest to komórka kobiety czy mężczyzny. To jest różnica stworzona przez Boga!

Niewątpliwie największym sukcesem Prawa i Sprawiedliwości jest poparcie jakie partia utrzymuje po czterech latach rządzenia. Wszystkie sondaże przewidują jej zdecydowane zwycięstwo. Jedyne co je różni, to skala w jakiej PiS ma wygrać. W najbardziej korzystnym dla PiSu sondażu, partia dostała prawie dwa razy więcej głosów niż druga Koalicja Obywatelska. Czy niedzielny wynik to potwierdzi? Przekonamy się.

Podziel się: