Poznaniowi przybędzie automatycznych toalet. To rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w bardziej rozległych parkach – i właśnie w dwóch kolejnych staną takie toalety.
Obecnie w Poznaniu mamy 37 miejskich toalet publicznych, w tym 15 obsługowych i 22 automatyczne. Wszystkie toalety automatyczne czynne są całodobowo, we wszystkie dni tygodnia, są także dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Są więc wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem i właśnie ze względu na tę wygodę miasto planuje regularnie montować nowe toalety w zależności od możliwości finansowych, technicznych, no i potrzeb.
– W najbliższym czasie planowane jest postawienie automatycznych toalet przy ul. Ugory, w sąsiedztwie parku Szelągowskiego oraz w parku Rataje – informuje Maciej Dźwig, dyrektor miejskiej spółki Usługi Komunalne, która odpowiada między innymi za montaż tych urządzeń. – Obecnie w toku są procedury formalno-prawne przygotowania tych inwestycji.
Przy montażu pierwszych automatycznych toalet zasady ich działania nie były dla wszystkich jasne, choć na wyświetlaczu można sobie przeczytać instrukcję obsługi w języku polskim, angielskim i niemieckim, wyjaśnione jest także znaczenie kolorów sygnalizatorów. Obecnie problemów z obsługą jest znacznie mniej, tak jak i aktów wandalizmu, choć tu z pewnością ma znaczenie fakt, że większość toalet stoi w miejscach objętych miejskim monitoringiem.
– Trudno odpowiedzieć na pytanie o przeciętny koszt i czas naprawy automatycznych toalet – wyjaśnia dyrektor Dźwig. – Wszystko zależy od rodzaju i zakresu awarii bądź uszkodzenia. Drobniejsze usterki są naprawiane na bieżąco przez zewnętrzny serwis. Jeżeli konieczna jest wymiana części, której nie posiadamy zmagazynowanej, to często jesteśmy zmuszeni ją zamówić z zagranicy, co wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na dostawę. Część napraw wynikających z aktów wandalizmu finansuje miejski ubezpieczyciel. Koszty napraw wynoszą od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Toalety automatyczne znajdziemy między innymi w parkach Wodziczki, Sołackim, Mickiewicza, Kasprowicza, Jana Pawła II i na Cytadeli przy rosarium. W ścisłym centrum znajdziemy je na Ewangelickiej, pl. Międzymoście, przy ul. Wielkiej, Zielonej, Czartorii, przy ul. Strzeleckiej na skrzyżowaniu z ul. Królowej Jadwigi, przy ul. Roosevelta przy Moście Teatralnym oraz przy skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi i Górnej Wildy.
Znajdują się także przy parkingach park and ride na Starołęce, Strzeszynie i przy św. Michała, oraz na pętlach i punktach przesiadkowych, na przykład przy ul. Książęcej (dworzec autobusowy Starołęka), pętli P&R Sobieskiego, przy moście Św. Rocha, przy targowisku na Świcie, ul. Grunwaldzkiej, w pobliżu wejścia na cmentarz, ul. Kasztanowej przy ryneczku i ul. Białej przy rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego.