Składanie kwiatów w hołdzie ofiarom rezimu i wspomnienia tamtych dni. Kombatanci, samorządowcy i młodzież szkolna uczcili w ten sposób Dzień Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego.
Uroczystość rozpoczęła się w Zespole Szkół Komunikacji, a władze Poznania reprezentowali Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. Później uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą na ul. 27 Grudn ia upamiętniającą ofiary prześladowań w czasach komunizmu. W tym miejscu miał swoją siedzibę poznański Urząd Bezpieczeństwa. Przypomniał o tym Zenon Wechmann, prezes wielkopolskiego oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.
– Witam Was w miejscu, które przez lata było olbrzymią kaźnią dla polskiego narodu – mówił prezes. – Dla Wielkopolan, którzy serce oddawali ojczyźnie; dla tych, którzy starali się, by niepodległa trwała i nie poddała się obcej ideologii. To miejsce wzrosło na ich krwi.
Toczące się tu śledztwa wspominał także generał Jan Podhorski, również więziony swego czasu w budynku na 27 Grudnia.
– Przebywaliśmy tutaj po pierwszym wyroku, czekając na następną rozprawę – opowiadał. – Pamiętam do tej pory sceny, jakie się tutaj rozgrywały: krzyki kobiet, ból i prowadzącego oficera patrzącego przez okno, który zastanawiał się „kogo my jeszcze mamy z tej ulicy zdjąć?” Chwała Wielkopolsce, że pamięta o tych paru tysiącach skazanych. Większości z nich już wśród nas nie ma, pozostało niewielu…
Złożeniu kwiatów towarzyszyło odśpiewanie hymnu i odmówienie modlitwy za pomordowanych.
UMP, el