Poznań: Zwiedzanie Żelazka od kuchni

Zbudowane - Kamienica Żelazko SARP Poznań fot. Sławek Wąchała

SARP Poznań zaprosił na kolejny i pierwszy po wakacjach spacer w cyklu „Zbudowane” – i od razu zaproponował spacer z wyższej półki, bo po kamienicy Żelazko.

Przypomnijmy, że to neorenesansowa kamienica o trójkątnym kształcie, któremu zawdzięczała swoją popularną nazwę. Przez wiele lat stała pusta i niszczała, w 2011 roku częściowo zawaliła się w dość tajemniczych okolicznościach. PINB nawet złożył w tej sprawie wniosek do prokuratury – ale prokuratura umorzyła sprawę, a kamienicę rozebrano do końca.

I to byłby koniec historii jednego z piękniejszych budynków w mieście, gdyby nie nowy właściciel parceli i pracownia CDF Architekci, dzięki którym kamienica została odbudowana i stanowi wierną rekonstrukcję oryginału, a jej odbudowa autorstwa pracowni CDF Architekci została uhonorowana Nagrodą Jana Baptysty Quadro za rok 2019.

Projekt odbudowy kamienicy nie był łatwym zadaniem, a CDF Architekci podeszli do zadania niezwykle skrupulatnie, wykorzystując przy rekonstrukcji elewacji zabytkowego budynku dokumenty z inwentaryzacji, historyczną ikonografię, a nawet najnowsze techniki skanowania trójwymiarowego i badań stratygraficznych.

Efekty tej mrówczej pracy każdy może podziwiać – wystarczy przejść się na skrzyżowanie Krysiewicza i Ogrodowej, gdzie znajduje się Żelazko. Ale uczestnicy spaceru mogli poznać kolejne etapy i efekty rekonstrukcji od kuchni, i to w dodatku z pierwszej ręki. Po Żelazku oprowadzał bowiem Karol Fiedor z CDF Architekci.

Spacer odbył się 18 września. Zobaczcie Żelazko od środka!

Podziel się: