Poznań: Zarząd Transportu Miejskiego chce zmienić ceny biletów

W związku z planowaną integracją sieci transportowych Poznania z okolicznymi gminami, ZTM wyszedł z propozycją wprowadzenia zmian w cenach biletów, zarówno jednorazowych, jak i okresowych. Sugerowane zmiany najpierw zostaną przedstawione okolicznym gminom, a następnie zajmą się nimi poznańscy radni miejscy.

W tym roku Poznań planuje integrację komunikacji miejskiej z gminami Kórnik i Zaniemyśl (już obecnie ZTM organizuje transport autobusowy do Kórnika, ale tylko w ograniczonym zakresie). Cechą charakterystyczną dla nowych tras, które ZTM chce utworzyć ma być ich długość. Ze względu na znaczne odległości (jedna z tras może liczyć aż 36 kilometrów), oraz większe odległości pomiędzy przystankami, ZTM wyszedł z propozycją wprowadzenia dodatkowej, czwartej, strefy do poznańskiej aglomeracji: „D”. Przy okazji Zarząd Transportu Miejskiego wyszedł z inicjatywą „korekty” obecnego cennika w strefach A, B i C.

– Niezbędne jest wprowadzenie takich zmian w taryfie biletowej, która z jednej strony będzie w jak najlepszy sposób dopasowana do potrzeb pasażerów, a z drugiej pozwoli urealnić obecne stawki w odniesieniu do długości nowych, proponowanych linii – tłumaczą przedstawiciele związku.

Szczegółowa rozpiska proponowanych zmian przed ZTM:

Propozycja taryfy biletów jednorazowych po integracji:
– bilet do 10 minut na strefy A+B+C+D – 3 zł – bez zmian, dodanie strefy D.

– bilet do 45 minut na strefy A+B+C+D – 5 zł – nowy bilet, który zastąpi bilet do 40 minut lub na 1 przejazd w cenie 4,60 zł. Nastąpi zwiększenie zakresu czasowego biletu oraz dodanie strefy D. Bilet nie będzie już obowiązywał na cały przejazd, będzie tylko biletem czasowym.

– bilet do 90 minut na strefy A+B+C+D – 7 zł – nowość, bilet na najdłuższe podróże, umożliwiający przesiadki np. z długich linii podmiejskich na linie miejskie.

Propozycja taryfy biletów krótkookresowych po integracji:
– bilet na 24 godziny na strefę A – 12 zł – obniżka w strefie A ceny biletu 24h obowiązującego obecnie w strefach A+B+C. Jest to oferta skierowana przede wszystkim do turystów, osób odwiedzających Poznań okazjonalnie.

– bilet na 24 godziny na strefy A+B+C+D – 15 zł – „urealnienie” ceny obecnego biletu 24h na strefy A+B+C, przy uwzględnieniu rozszerzenia na strefę D.

– bilet 7-dniowy na strefę A – 40 zł – obniżka w strefie A ceny biletu 7-dobowego obowiązującego obecnie w strefach A+B+C.

– bilet 7-dniowy na strefy A+B+C+D – 60 zł – urealnienie ceny obecnego biletu 7-dobowego na strefy A+B+C, przy uwzględnieniu rozszerzenia na strefę D.

Jednocześnie ZTM ze względu na niskie zainteresowanie chciałby wycofać bilety na dwie i trzy doby.

Autor: SS / ZTM

 

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze