Poznań: Zaczyna się Jarmark Świętojański! Tym razem na placu Wolności

Jarmark Świętojański 2021 fot. L. Łada

30 straganów z rękodziełem i regionalnymi przysmakami, warsztaty i konkursy dla najmłodszych, maraton zumby – 1 czerwca na placu Wolności rozpocznie się kolejny Jarmark Świętojański. Niestety, będzie krótki: potrwa tylko do 5 czerwca.

Jarmark zawsze odbywa się na Starym Rynku – raz wyjątkowo odbył się w Starym Korycie Warty – ale w tym roku ze względu na remont impreza odbędzie się na placu Wolności. Będzie też trwała wyjątkowo krótko, bo tylko 5 dni. Tradycyjny jarmark trwał dwa tygodnie.
– Tegoroczny Jarmark Świętojański odbędzie się 1 – 5 czerwca na placu Wolności. Pomimo, że będzie trochę krótszy niż zazwyczaj i zostanie zorganizowany w innym niż zwykle miejscu, jak zawsze będzie kolorowo, wesoło i smacznie – zapewnia Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.

Poza straganami z przedmiotami artystycznymi i rękodzielniczymi, ozdobami, wyrobami rzemieślniczymi i roślinami będą też hobbyści, handlarze staroci i antyków. Będą też stoiska z reginalnytmi smakołykami, które zdobyły sobie serca poznaniaków: wiejskie chleby z Litwy, kindziuki, ziołowe słoniny, smalce, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy. Będą też chałwy, oliwki, oleje i oliwy w różnych smakach, sery nie tylko z Polski, ale także ze Szwajcarii i Hiszpanii, miody, kawy, alkohole i całe mnóstwo słodyczy codziennie od godziny 11.00 do 21.00 lub do ostatniego klienta.

1 czerwca na jarmarku przygotowano też szereg specjalnych atrakcji dla dzieci: spektakl teatralny „Aloha! Witamy na Hawajach”, wspólne czytanie w ramach akcji „Bajkowy Rynek”, warsztaty z Wydawnictwem Papilon oraz animacje i zabawy. W pozostałe dni najmłodsi będą mogli spotkać tu strażaków ze swoim sprzętem, strażników miejskich, pobawić się klockami Lego czy wziąć udział w konkursach i zabawach.

Dorośli z kolei będą mogli wziąć udział w silent disco, maratonie zumby, nauczyć się tańczyć tango, a 5 czerwca, w ramach festiwalu „Cały Poznań Ukulele” wziąć udział w happeningu i warsztatach gry na tym instrumencie. Tego dnia na placu Wolności będzie też można podziwiać stare motocykle.

Podziel się: