31. Malta Festival fot. L. Łada

Poznań: Wtorek na Malta Festival Poznań

Taniec, który zaczyna się od chodzenia, węgiel z Naramowic i debata o wojnie. Warto się dziś zjawić w parku Wieniawskiego!

Malta Festival Poznań zaprasza na warsztaty chodzenia dla początkujących z Krystyną „Lamą” Szydłowską. Ich uczestnicy dowiedzą się, jak ukształtowanie terenu wpływa na ruch kręgosłupa oraz jak ułożenie stopy względem reszty ciała oddziałuje na jego kształt. Żeby zacząć tańczyć, trzeba nauczyć się chodzić, ale można też tańczyć, chodząc.

W ramach Zaklepane / Ground Rules Generatora Malta odbędzie się również spacer-protest Nie dla węgla z Naramowic! Pauli Kaniewskiej. Pomysł na inicjatywę narodził się z troski – złoże Naramowice położone na północy Poznania znajduje się na mapie w Centralnej Bazie Danych Geologicznych. Zasoby widoczne dla inwestorów i władz są jednak ukryte dla mieszkańców, codzienne chodzących po ich powierzchni. Umiejętność czytania mapy daje ekspertom przewagę. Co, jeśli podejmą kiedyś decyzję o eksploatacji złoża? Spacer po terenie potencjalnej odkrywki będzie można odbyć dzięki mapie zaznaczonej w aplikacji w telefonie.

Dzieci poznają dziś w świat barw, kształtów i tkanin. Podczas warsztatów „Obrazy farbowane roślinami!” będą używać naturalnych barwników pochodzących m.in. z suszonych liści brzozy, owocu porzeczki, korzenia marzanny barwierskiej czy dziurawca. Na koniec dzieci samodzielnie wykonają obraz na płótnie za pomocą roślin i odczynników.

W parku Wieniawskiego odbędzie się też kolejna debata Forum. Tym razem o gniewie będą rozmawiać Przemysław Czapliński i Andrzej Leder. A wieczorem na scenie plenerowej Komuna na Malcie – „Wojna. The Best of” w reżyserii Agnieszki Jakimiak. Spektakl powstał w ramach cyklu Komuny Warszawa przed wojną / wojna / po wojnie, a jego twórcy opowiadają o naszym stosunku do piosenek antywojennych i muzyki w ogóle. Badania specjalistów wskazują, że lubimy taką muzykę, jaką już znamy. Czy siła przyzwyczajenia i bezrefleksyjność pamięci nie sprawiają, że wszystko zaczyna brzmieć tak samo? Czy piosenki, które zostały napisane jako piosenki przeciwko wojnie, wciąż są piosenkami antywojennymi? Czy wiemy, czego słuchamy?

Na dziedzińcu za Dublinerem z kolei będzie można obejrzeć „Jak zupełnie zniknąć” Very Popovej, Gosi Trajkowskej i Adriena Cognaca. Twórcy spektaklu sprzeciwiają się wszechobecnemu reżimowi energii i sprawdzają, jakie są przyczyny i konsekwencje znikania. Czy akt zniknięcia/znikania można traktować jako potencjał?

Na ul. św. Marcin zagra Michał Fetler z zespołem Koń. Założenia formalne twórczości zespołu Koń oscylują wokół stylu country and western, bluesa, muzyki alternatywnej, nowoczesnego jazzu i psytrance. Zapraszamy na energetyczny, arcyciekawy koncert uliczny!

WTOREK 22 CZERWCA

11:00 MÓJ DOM TO MÓJ DÓŁ / Maria Dutkiewicz, Karolina Wajman / rezydencja
11:00 CHODZENIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH / Krystyna „Lama” Szydłowska / rozgrzewka taneczna
16:00 OBRAZY FARBOWANE ROŚLINAMI / Tkanki Twórcze / dla dzieci
17:00 GNIEW – INSTRUKCJA OBSŁUGI / Przemysław Czapliński, Andrzej Leder, Michał Nogaś / debata
18:00 NIE DLA WĘGLA Z NARAMOWIC! / Paula Kaniewska / spacer-protest
19:00 MICHAŁ FETLER / KOŃ / muzyka
19:00 JAK ZUPEŁNIE ZNIKNĄĆ / Vera Popova, Gosia Trajkowska, Adrien Cognac / Scena Robocza / teatr
21:00 WOJNA. THE BEST OF / Agnieszka Jakimiak, Komuna Warszawa / teatr

Malta Festival Poznań

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze