Poznań: Wiadukty drogowe nad Lechicką szykują się do otwarcia. Kiedy?

wiadukt Lechicka fot. PIM

Procedura odbiorowa ma się zakończyć do 27 sierpnia – i wtedy już kierowcy będą mogli pojechać nowymi wiaduktami drogowymi nad ul. Lechicką. – T ostatni element, kończący ten etap prac na Naramowicach – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak.

Wiadukty zostały nazwane imieniem Janiny Czarneckiej, znanej poznańskiej architektki, zaangażowanej m.in. w odbudowę Biblioteki Raczyńskich, i są elementem dwupoziomowego węzła komunikacyjnego u zbiegu ulic Lechickiej, Naramowickiej i al. Praw Kobiet.
– Oddanie do użytku wiaduktów to ostatni element, kończący ten etap prac na Naramowicach – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dzięki tej inwestycji uciążliwe korki na skrzyżowaniu ul. Lechickiej i Naramowickiej, z jakimi zmagali się kierowcy oraz pasażerowie autobusów przed rozpoczęciem prac, odejdą w niepamięć. Mieszkańcy już od wiosny mają możliwość sprawnego i szybkiego dojazdu tramwajem do ul. Błażeja, co było naszym priorytetem. Od 27 sierpnia na znaczną poprawę mogą liczyć też kierowcy, którzy wygodnie przejadą nowymi wiaduktami nad ul. Lechicką.

Nowe wiadukty umożliwią przejazd górą, nad ul. Lechicką, która jest jednocześnie drogą krajową nr 92. Powstały w tym miejscu węzeł komunikacyjny składa się z wiaduktu tramwajowego, z którego korzystają też piesi i rowerzyści, a także dwóch wiaduktów drogowych. Tramwajowy został oddany do użytku w kwietniu i od tego czasu wykonawca koncentrował się na konstrukcji przeznaczonej dla kierowców oraz związanym z tym układem drogowym.

– Prace budowlane za nami, dobiega końca także procedura odbiorowa – mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Choć zapowiadaliśmy zakończenie prac drogowych na jesień, to bardzo zależało nam na uruchomieniu wiaduktów jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. W ostatni weekend sierpnia wdrożymy więc stałą organizację ruchu w rejonie całego węzła. Z pewnością przyczyni się do poprawy sytuacji drogowej w tej części miasta.

17 sierpnia odbyły się przeglądy sygnalizacji świetlnej, podczas których okazało się, że potrzebne są drobne korekty. Do 27 sierpnia wykonawca ma także wdrożyć uwagi wynikające z przeglądu ogólnego, między innymi oznakowania oraz płytek chodnikowych.

W ramach przygotowań do otwarcia wiaduktów 26 sierpnia testowo włączona zostanie sygnalizacja świetlna w rejonie węzła Lechicka/Naramowicka. Działanie sygnalizacji w pierwszych dniach od uruchomienia wiaduktów będzie podlegać obserwacjom, a w razie potrzeby – optymalizacji, dlatego kierowcy powinni tu w pierwszych dniach zachować szczególną ostrożność.

Zakończenie wszystkich robót związanych z budową trasy tramwajowej na Naramowice wraz ze wszystkimi drogami planowane jest na jesień bieżącego roku. Do wykonania pozostała budowa punktu socjalnego dla motorniczych MPK przy przystanku końcowym przy ul. Błażeja.

Podziel się: