Poznań: W izbie wytrzeźwień będzie drożej. O ile?

Plac Kolegiacki - Poznań fot. Sławek Wąchała

Już nie 250 zł, ale 340 będą musieli płacić pensjonariusze Ośrodka dla osób Nietrzeźwych w Poznaniu. Do takiej kwoty chcą podnieść opłaty za pobyt miejscy urzędnicy ze względu na rosnące koszty utrzymania przybytku.

340 złotych to prawie maksymalna stawka dopuszczana przez prawo, jak informuje Radio Poznań, jednak według wyliczeń magistratu koszty utrzymania izby w przyszłym roku mogą wzrosnąć nawet o 40 proc., więc podwyżka jest konieczna. Poznański ośrodek prowadzi stowarzyszenie Monar, bo to ono wygrało konkurs ogłoszony przez urząd miasta. Placówka mieści się przy ulicy Podolańskiej, dysponuje 30 miejscami, a w ubiegłym roku przyjęła 4673 osoby.

Utrzymanie takiej placówki, gdzie niejednokrotnie trzeba udzielać podopiecznym pomocy medycznej, kosztuje, tymczasem ze ściągalnością opłat bywa różnie. Co prawda ostatnio to się poprawiło – z ubiegłorocznych pensjonariuszy co trzeci zapłacił za pobyt bez upominania, a po upomnieniu – liczba ta wzrosła do 50 proc. Ale są też tacy, którzy goszczą tam regularnie, ale nie płacą. Rekordzista, jak podaje Radio Poznań, tylko w tym roku trafił tam 98 razy, a ma już ponad 135 tys. długu.

O tym, czy podnieść opłaty czy nie, zadecydują w przyszłym tygodniu poznańscy radni.

Podziel się: