Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 7 lipca, 2025

Poznań: W autobusach i tramwajach będzie bezpieczniej

50 tramwajów i 37 autobusów MPK Poznań wyposażonych zostało w urządzenia pozwalające na przekazywanie obrazu z pojazdów w czasie rzeczywistym do Centrali Nadzoru Ruchu.

System będzie wykorzystywany m.in. w przypadku wciśnięcia przez prowadzącego pojazd przycisku alarmowego i pozwoli na natychmiastowy podgląd sytuacji i właściwą reakcję w sytuacji zagrożenia.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pasażerów autobusy oraz tramwaje MPK Poznań wyposażone są w system antynapadowy, który pozwala na szybkie przesłanie do Centrali Nadzoru Ruchu informacji o zagrożeniu. Wystarczy, aby w przypadku niebezpieczeństwa kierowca czy motorniczy wcisnął przycisk alarmowy, aby sygnał o zagrożeniu wraz z lokalizacją został wysłany.

System przez cały czas jest udoskonalany. MPK Poznań zdecydowało się uruchomić monitoring on-line w 87 pojazdach. Oznacza to, że w przypadku zagrożenia Centrala Nadzoru Ruchu może uzyskać połączenie z pojazdem i na bieżąco obserwować wszystko to, co „widzą” kamery.

– To kolejny element starań o poprawę bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej, przy czym mowa tu zarówno o bezpieczeństwie prowadzących pojazdy, jak i pasażerów – zwraca uwagę Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań. – Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, w wybranych pojazdach możliwy jest obecnie zdalny podgląd obrazu z kamer rozmieszczonych w pojeździe, co pozwala na obserwację tego, co dzieje się w tramwaju czy autobusie, ocenę tej sytuacji i podjęcie odpowiednich kroków.

Dyżurny Centrali Nadzoru Ruchu, łącząc się on-line z pojazdem, może śledzić rozwój wypadków – w razie konieczności powiadamia odpowiednie służby i może na bieżąco przekazywać informacje na temat przebiegu zdarzenia. W dalszej kolejności, nagrany materiał pozwala na wyjaśnienie konfliktowych sytuacji, może również stanowić materiał dowodowy w prowadzonych sprawach.

Ewentualna dalsza rozbudowa system monitoringu on-line będzie rozważana w miarę możliwości finansowych poznańskiego MPK.

Warto wiedzieć:

W 2018r roku przeprowadzone zostało badanie ankietowe dotyczące poczucia bezpieczeństwa osób korzystających z komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM w Poznaniu;
Zdecydowana większość osób biorących udział w badaniu stwierdziła, iż korzystanie z komunikacji w Poznaniu jest bezpieczne. Główne źródło zagrożeń (zaobserwowanych lub doświadczonych przez ankietowanych) to uciążliwość współpasażerów, polegająca na zwiększonej agresji czy wybrykach chuligańskich.
Według opinii badanych największy wpływ na poczucie bezpieczeństwa ma i w przyszłości mógłby mieć m.in.: rozbudowany system monitoringu w pojazdach i na przystankach, pomoc uzyskana od kierującego pojazdem, szybka interwencja służb itd.

MPK, el

Obserwuj nas w Google News!

Nie przegap najnowszych artykułów i wiadomości. Dołącz do naszych czytelników w Google News.

Obserwuj nas w Google News

Masz dla nas ważną informację?

Zauważyłeś problem w mieście? Masz ciekawe zdjęcie, historię lub chcesz zgłosić sprawę wymagającą uwagi? Napisz do naszej redakcji i pomóż nam informować lokalną społeczność!

Skontaktuj się z nami
Strona głównaWielkopolskaPoznańPoznań: W autobusach i tramwajach będzie bezpieczniej