Z okazji 70-lecia autonomii Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wzbogacił się o piękny mural autorstwa Marii Szulc. Prezentuje on w bardzo oryginalny sposób historię uczelni i sporo ciekawostek z nią związanych.
Mural znajduje się na blisko 60-metrowej ścianie łącznika pomiędzy Collegium Maximum a budynkiem stołówki. Jego koncepcję stworzyły autorka, Maria Szulc, wraz z Katarzyną Lesińską z Działu Marketingu i Komunikacji UPP.
– Kiedy rozpoczęłam rozmowy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu na temat muralu, wydawało się, że największym wyzwaniem będzie stworzenie wartościowej koncepcji graficznej – opowiada autorka. – Sama praca na ścianie jest dla mnie już czystą przyjemnością. Realizacja przesunęła się na wrzesień 2021, co oznaczało, że przyjdzie mi tworzyć obraz z dwumiesięczną Różą u boku. To właśnie Róża, która dzielnie znosiła popisy malarskie mamy, jest największą bohaterką tej przygody…
A co zobaczymy na muralu?
Pierwsza część muralu symbolizuje rolnictwo i ogrodnictwo. Znajdziemy tam złociste kłosy czy rzepak – tak charakterystyczne dla wielkopolskiego krajobrazu i będące jednocześnie częstym przedmiotem badań zespołu naukowców uczelni. Pszczoła i motyl symbolizują ogrody, architekturę krajobrazu i projektowanie zrównoważonych przestrzeni publicznych.
Części leśnej pilnuje ryś. To przypomnienie sensacji z ubiegłego roku, gdy jeden z pracowników opublikował zdjęcia rysia wędrującego po obornickich lasach. Autorzy muralu nie zapomnieli także o technologii drewna – jeden z najstarszych kierunków na UPP symbolizują gałązki dębu, określanego jako najszlachetniejszy rodzaj materiału do produkcji mebli czy budowania domów.
Jednymi z najbardziej kolorowych ptaków na świecie są papugi. W Polsce nie występują, ale ptaki uwiecznione na muralu dowodzą, że polscy przedstawiciele skrzydlatych są równie barwni i godni uwagi. Znalazł się tu na przykład zimorodek, pojawiający się nie tylko w leśnych zakładach doświadczalnych, ale także w sąsiadujących z kampusem UPP parkach.
Na muralu jest także pies i wiewiórka – to dlatego, że obok ptaków trafiających do Ptasiego Azylu to właśnie psy i wiewiórki są najczęściej spotykanymi pacjentami Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej. Tylko w 2020 roku uniwersyteccy lekarze weterynarii udzielili tam pomocy 2050 ptakom oraz 140 małym ssakom.
Jabłka na muralu to symbol Wydziału Technologii Żywienia, ale też owoców, z których słynie uczelniany zakład sadowniczo-rolniczy w Przybrodzie. Sok tłoczony z hodowanych tam owoców regularnie nagradzany jest laurami jakości.
Świat inżynierów autorzy przedstawili jako podwodną krainę, a morświn symbolizuje zagrożenia, jakie przed naukowcami stawiają zmiany klimatyczne. Przypomnijmy, że UPP przygotował pierwszą na świecie wystawę modeli delfinów słodkowodnych i morświnów.
– Jeśli populacje bałtyckich waleni wyginą, będzie to oznaczać, że nasze morze jest martwe – ostrzegają specjaliści z UPP.
Obszar ekonomii symbolizują natomiast niedźwiedź i byk – to symbole funkcjonowania rynków kapitałowych. To jednak nie wszystko, ponieważ pojawiają się tutaj także m.in. gałązki świerku. Dlaczego? Ponieważ do produkcji banknotów używano m.in. ścieru drzewnego, w którego skład wchodziły fragmenty z drzew iglastych.
Mural kryje w sobie wiele ciekawostek i przyrodniczych odniesień, ale też wiele poznańskich symboli. Jakich? To już każdy może odgadnąć sam i warto się postarać, ponieważ ci najbardziej spostrzegawczy mogą wziąć udział w konkursie z nagrodami. Wystarczy zrobić zdjęcie tych poznańskich elementów i przesłać z opisem na adres uczelni – studenci-doktoranci/ogloszenia/dmik/konkurs-mural-upp">szczegóły znajdują się na stronie – a szczęściarze, którzy odkryją je wszystkie, mogą liczyć na nagrody ufundowane przez uczelnię i miasto Poznań.
Źródło: UPP