Poznań: UAM w tysiącu najlepszych uczelni świata Listy Szanghajskiej. W ostatniej setce

Miasto Poznań Święty Marcin UAM fot. Sławek Wąchała

„W Academic Ranking of World Universities 2021 UAM plasuje się na miejscu 901-1000 na świecie oraz na 8-10 pozycji w kraju” – poinformowała uczelnia na swojej stronie. Ogółem w rankingu można znaleźć 11 polskich uczelni.

Na pierwszych trzech miejscach rankingu znajdują się uczelnie amerykańskie: pierwszy jest Harvard, drugi Stanford, a trzeci MIT, czyli Massachusetts Institute of Technology. Brytyjski Cambridge, który w ubiegłym roku zajmował trzecie miejsce, spadł na czwartą pozycję.

W tym świetle niezwykle skromnie reprezentują się polskie uczelnie. Najwyżej zostały sklasyfikowane Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się na miejscach od 501 do 600. UAM w ostatniej setce oznacza spory dystans od obu placówek.

Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata (ang. Academic Ranking of World Universities) uchodzi za najbardziej prestiżowy i najlepiej rozpoznawalny ranking uniwersytecki. Co roku bierze pod lupę ponad 2 500 uniwersytetów z całego świata. Jest tworzony na podstawie sześciu wskaźników, między innymi liczby publikacji naukowych, pracowników i absolwentów, którzy dostali prestiżowe nagrody i którzy są cytowani w innych publikacjach.

Ranking jest publikowany i chroniony prawem autorskim przez Shanghai Ranking Consultancy, niezależną organizację zajmującą się badaniami szkolnictwa wyższego. Każdego roku ARWU tworzy ranking ponad 1800 uniwersytetów, publikując listę 1000 najlepszych. Oprócz zestawienia ogólnego ranking szanghajski publikuje także wyniki dziedzinowe (Global Ranking of Academic Subjects).

Podziel się: