Poznań: Tomasz Łęcki dyrektorem Muzeum Narodowego!

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński powołał Tomasza Łęckiego na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Jak o tym informowaliśmy, Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, był jednym z kandydatów na to stanowisko. Ale jednocześnie wystartował też w konkursie na dyrektora WMN na kolejną kadencję, więc nie wiadomo było, co ostatecznie wybierze.

teraz nie ma już wątpliwości: jak podało Radio Poznań, dyrektor Łęcki odebrał już nominację z rąk Dyrektora Generalnego Ministerstwa Jarosława Czuby. Jego trzyletnia kadencja rozpocznie się 1 grudnia. Zastąpi dr. Adama Soćkę, który przez ostatni rok, po odejściu na emeryturę prof. Wojciecha Suchockiego, pełnił obowiązki dyrektora.

Tomasz Łęcki jest samorządowcem – był burmistrzem Murowanej Gośliny w latach 1998-2014. Z wykształcenia jest jednak historykiem i to właśnie dlatego cztery lata temu został dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Wydawało się, że ta praca jest tym, co chce robić: zainicjował budowę nowej, jednej siedziby muzeum, obecnie rozrzuconego w kilku lokalizacjach. To dzięki niemu udało się też zrealizować remont Fortu VII. Założył także w Murowanej Goślinie Stowarzyszenie Dzieje, które organizuje plenerowe, monumentalne widowiska opowiadające o historii Polski.

el

Podziel się: