Poznań świętuje 30. rocznicę wyborów w 1989 r.

Telebim i transmisja uroczystości ogólnopolskich na placu Wolności, a w samo południe – odśpiewanie hymnu polskiego. Poznaniacy przez cały dzień będą mogli śledzić na żywo uroczystości rocznicowe.

To Gdańsk będzie miejscem ogólnopolskich obchodów rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 roku. To tam przyjadą prezydenci, burmistrzowie i wójtowie z całej Polski. Pomysłodawcą zjazdu był jeszcze Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który chciał w ten sposób uhonorować efekty obrad okrągłego stołu.

Dzieki telebimowi ustawionemu na palcu Wolności poznaniacy będą mogli przez cały dzień na żywo śledzić wydarzenia z Gdańska, z Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie odbędzie się Międzynarodowe Forum Obywatelskie. Podczas niego wybitne osobowości polskiej nauki i polityki będą dyskutować o 30 latach polskiej demokracji. Wśród mówców będą między innymi Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i bronisław Komorowski (godz. 10.00). Natomiast o 13.30 bedzie można posłuchać wykładu proifesora Andrzeja Friszkego i dyskusji o pocvzątku nowej Europy, w której wezmą udział Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Grażyna Staniszewska, Zbigniew Janas, Henryk Wujec, Ludwika Wujec i Małgorzata Niezabitowska. Ok. godz. 16.00 o wykluczonych i zapomnianych przypomną: David Ost, Michał Buchowski, Sylwia Chutnik, Ryszard Bugaj, Adam Bodnar, Jan Kubik i Przemysław Wielgosz.

W samo południe Poznań uczci rocznicę wyborów 1989 roku wspólnym śpiewaniem hymnu. Na placu Wolności pojawią się najlepsze poznańskie chóry, które pomogą wykonać Mazurek Dąbrowskiego: Poznański Chór Chłopięcy, Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego, Kompania Druha Stuligrosza oraz Chór Męski Arion.

– Wybory w 1989 roku otworzyły Polsce pokojową drogę do demokratycznej przemiany – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dzięki nim możemy żyć w niepodległym kraju i cieszyć się wolnością. Dlatego zachęcam wszystkich: pokażmy, że Poznań pamięta i rozumie wagę tamtego wydarzenia. Przyjdźmy w południe na plac Wolności, zaśpiewajmy razem Mazurka Dąbrowskiego – łącząc się z mieszkańcami dziesiątek miast w całej Polsce.

Tego dnia na poznańskich autobusach pojawią się polskie flagi, zawisną one również przy placu Wolności, Al. Solidarności i al. Niepodległości oraz na budynkach Urzędu Miasta Poznania.

UMP, el

Podziel się: