punkt drive thru fot. DWOT

Poznań: Sprawdź, do jakiego punktu idziesz na test!

NFZ prosi pacjentów, by zwracali uwagę, do jakiego punktu pobrań prób na obecność koronawirusa się wybierają i jakie formalności musza spełnić w zależności od tego, dokąd idą na wymaz. Dlaczego to takie ważne?

Punktów poboru wymazów na obecność koronawirusa jest w Poznaniu całkiem sporo i są prowadzone przez różne jednostki. I właśnie w tym tkwi problem.
– Chodzi o to, że z tych punktów pobrań finansowanych przez NFZ mogą korzystać osoby, którym wykonanie testu zlecił lekarz- tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa NFZ. – Powinny one posiadać kod otrzymany od lekarza, który uprawnia do bezpłatnego wykonania testu, a tym samym pobrania wymazu. Trzeba też pamiętać, że taka próbka z materiałem biologicznym trafia potem do laboratorium, a to jest zupełnie inny podmiot. Natomiast mobilne, tymczasowe punkty drive-thru uruchamiane na kilka dni przez wojewodę w określonym miejscu, były dostępne dla wszystkich chętnych, co może wprowadzać w błąd.

Wielkopolski NFZ dostaje sporo sygnałów od pacjentów, którzy dopiero po zgłoszeniu się do punktu dowiedziały się, że potrzebują zlecenia od lekarza. Powodem było to, że wcześniej nie zainteresowały się, kto punkt prowadzi. Tymczasem wszystkie punkty zorganizowane przez NFZ wraz z wymogami, jakie trzeba spełnić, by z nich skorzystać, są ujęte na stronie i warto tam zajrzeć, żeby się upewnić, że trafimy do właściwego punktu. Przy lokalizacjach punktów są też podane kontakty telefoniczne, można więc także zadzwonić i zapytać, o której godzinie najlepiej się zjawić, żeby nie stać w kolejce. Dwa kolejne punkty NFZ wraz ze szpitalem im. Raszei uruchomił przy stadionie.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze