Poznań: Spółdzielnie i wspólnoty zaczną instalować baterie słoneczne?

panele słoneczne
Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady już montuje panele fotowoltaiczne i wszystko wskazuje na to, że inne spółdzielnie pójdą za jej przykładem. Zwłaszcza że teraz mogą dostać dofinansowanie na te instalacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

To, że fotowoltaika się opłaca – wiedzą wszyscy, którzy z niej korzystają. Minusem instalacji jest jednak wysoki koszt na wejściu, no i dość długi czas zwrotu kosztów inwestycji, więc nie wszystkich na to stać. Jak wyliczyła jeszcze w październiku ubiegłego roku spółdzielnia Winogrady, która panele już montuje,
koszt ich położenia dla jednego bloku, w którym jest 160 mieszkań – to około 120 tys. zł. Co prawda po zamontowaniu rachunki mieszkańców za prąd spadną nawet o kilkaset złotych w skali roku – jednak najpierw trzeba te 120 tysięcy wysupłać. A nawet z podziałem na 160 mieszkań wyjdzie to spora kwota.

Na szczęście NFOŚ uruchomił w Wielkopolsce program dofinansowania takich inwestycji, a o dotację z niego mogą się starać także spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Do podziału jest 100 mln zł i spółdzielnie są zainteresowane inwestycjami z takim dofinansowaniem. Poza spółdzielnią na Winogradach do montażu instalacji fotowoltaicznych przymierza się także spółdzielnia „Osiedle Młodych” i Spółdzielnia Mieszkaniowa imienia Hipolita Cegielskiego.

Czy dofinansowanie dostaną i czy w związku z tym poznańskie spółdzielnie masowo zaczną wykorzystywać energię słoneczną? Jeszcze nie wiadomo, ponieważ – jak podaje Radio Poznań – NFOS nie podał szczegółów naboru do programu. Na razie wiadomo jedynie tyle, że pożyczki będą oprocentowane – na 2 proc. w skali roku – a spłata całej kwoty rozpocznie się dopiero po siedmiu latach. W połowie lutego NFOŚ ma opublikować regulamin programu i wtedy dopiero będzie wiadomo, czy spółdzielnie i wspólnoty spełniają warunki udziału w nim.

Jednak i bez wsparcia funduszu wiele jednostek rozważa montaż paneli słonecznych na dachach budynków. Im wyższy budynek i więcej mieszkań – tym bardziej opłacalna jest ta inwestycja. Nawet biorąc pod uwagę obecne ceny prądu montaż instalacji może w perspektywie przynieść oszczędności 300 zł rocznie dla każdego gospodarstwa domowego, jeśli chodzi o opłaty za prąd. A jeśli doliczy się do tego biura, małe firmy czy sklepy mieszczące się w kamienicach – skala oszczędności wygląda naprawdę zachęcająco.

el

Podziel się: