Poznań: Skarby z Rynku Łazarskiego. Wystawa w Muzeum Archeologicznym

wystawa wykopalisk z Rynku Łazarskiego fot. Muzeum Archeologiczne

Secesyjne kafle, odważniki i kapsle, ale także… maszyny do szycia. To wszystko skrywał Rynek Łazarski, jak się okazało podczas jego przebudowy. Teraz znaleziska można zobaczyć na wystawie „Łazarski. Od spodu” w Muzeum Archeologicznym. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Ekspozycję warto zobaczyć nie tylko ze względu na znalezione tam artefakty – ale także dlatego, że to okazja do zobaczenia niezwykle efektownego renesansowego dziedzińca Pałacu Górków – czyli Muzeum Archeologicznego przy Wodnej 27 – który do niedawna był zamknięty. Teraz, dzięki inicjatywie władz Poznania, jest otwarty do darmowego zwiedzania. I to właśnie w jego krużgankach znajduje się wystawa.

„Ekspozycja jest ciekawie zaaranżowana, a przestrzeń bardzo interesująco opisana” – informuje UMP. – „Niesamowite zdjęcia wprowadzą wszystkich przybyłych gości w arkana działań archeologicznych towarzyszących niedawnej przebudowie rynku. Niezapomniany klimat tego miejsca został tu uchwycony bardzo precyzyjnie i z oddaniem najmniejszych archeologicznych detali. Na ekspozycji zaprezentowane zostały przedmioty związane z handlem, jak plomby czy odważniki, ale także nieoczywiste znaleziska w postaci np. maszyny do szycia i secesyjnych kafli piecowych. Przez ponad sto lat łazarska ziemia skrywała artefakty, które zebrane na wystawie w Muzeum Archeologicznym pozwolą poczuć klimat dawnego życia dzielnicy”.

Ekspozycja „Łazarski. Od spodu” została przygotowana przez Muzeum Archeologiczne we współpracy ze Stowarzyszeniem Mieszkańców „Abisynia” im. Michała Rajewskiego. Kuratorami wystawy są Kateriny Zisopulu-Bleja oraz Aleksander Przybylski. Można ją oglądać do 19 listopada.

Podziel się: