Poznań: Rozpoczyna się Animator!

Animator 2020 fot. UMP
7 festiwalowych dni, 140 wydarzeń, 80 filmów konkursowych i niemal 200 filmów w pokazach. 3 października ruszył Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator – 13. kwalifikujący do Oscara(R)!

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w formule hybrydowej – wydarzenia odbędą się stacjonarnie w Kinie Muza w Poznaniu i w Scenie na Piętrze oraz online.

W wydarzeniach festiwalowych, które będą dostępne online będzie można wziąć udział logując się na naszej stronie internetowej. Konieczne jest założenie konta na festiwalowej platformie. Pokazy mogą oglądać wyłącznie użytkownicy logujący się do konta myAnimator z terenu Polski.

Wśród zaplanowanych wydarzeń są codzienne zapowiedzi poszczególnych festiwalowych dni – każdego dnia o 9:45. Oprócz tego zapraszamy na transmisję wydarzenia otwierającego festiwal – BEYOND BOWIE, czy też spotkania Q&A z autorkami i autorami filmów konkursowych.

Rodziny z dziećmi zapraszamy na Animatora dla dzieci – jak co roku przegląd pięknych i mądrych animacji krótkometrażowych, w tym Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię – Lorenzo Mattotiego.

Konkurs Międzynarodowy – to najlepsze filmy z całego świata. W tym roku jest ich w konkursie 47. Zostały podzielone na pokazy tematyczne i można na nie głosować. Jedną z najważniejszych nagród jest Nagroda publiczności.

Miłośników kina zaangażowanego zapraszamy na pokazy połączone hasłem Beyond my World. Kobiety mają głos, czyli mocny przekaz w wykonaniu animatorek z całego świata; Animacje wobec konfliktów -prezentujące rozbieżności społeczne i idelogiczne; Trzy logiczne wyjścia – poruszający problem sporu palestyńsko-izraelskiego. Warto także zaplanować czas na przegląd twórczości Lizzy Hobbs – ujęte w cyklu I’M OK – wielokrotnie nagradzanej pracy artystki.

Zaprezentujemy kilka odcinków przebojowego Primal i Samuraja Jacka, a wisienką na torcie będą Masterclassy z genialnym Mike’em Hollingsworthem (twórca BoJacka Horsemana) i błyskotliwym Hisko Hulsingiem oraz Animated Late Night Show Solo Act – wydarzenie specjalne z udziałem trzech mistrzów animacji.

Będzie też przegląd animacji opartych na silnikach gier komputerowych: Animacje-Interakcje, gry video, a także dwa pasjonujące Masterclassy. Pierwsza zademonstruje fenomen nowatorskiej sztuki komputerowej Demosceny, a drugi Michaela Freia ujawni, dlaczego warto tworzyć inetraktywne animacje.

Otwarcie festiwalu uświetni w Scenie na Piętrze streamingowany koncert jazzowy Marek Napiórkowski Trio oraz kosmiczne aranżacje do piosenek Dawida Bowiego. Podczas uroczystej gali kończącej festiwal 9 października poznamy laureatów. Podczas ceremonii zaprezentowany zostanie muzyczno-animowany kolaż. Wydarzenie inspirowane będzie kultową serią filmową o Agencie 007 – Jamesie Bondzie.

Pełny program znajduje się na stronie festiwalu.

Podziel się: