Automobile sector scandal crisis. Car industry manipulation exhaust test stockhsots. Exhaust pipe close-up

Poznań: Rekordowa kara dla Volkswagen Polska. Od UOKiK

Ponad 120 mln zł będzie musiał zapłacić Volkswagen Group Polska za tzw. dieselgate. To najwyższa kara nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Polsce.

W aferze dieselgate chodziło o to, że kupujący samochody otrzymywali wprowadzające w błąd dane co do poziomu emisji spalin. Były one zaniżane, by konsumenci byli przekonani, że kupują samochody przyjazne dla środowiska, emitujące mniejsze ilości szkodliwych substancji. Wiele osób mogło się zdecydować na kupno volkswagena, skody, seata czy audi właśnie z tego powodu.

Tymczasem wcale tak nie było, a praktyka podawania błędnych danych trwała w firmie 8 lat. UOKiK uznał działa firmy za nieetyczne, wprowadzające w błąd odbiorców i nieprawdziwe, ponieważ oferowane samochody wcale nie były bardziej przyjazne środowisku. Stąd tak wysoka kara nałożona na firmę – zwłaszcza że w trakcie postępowania firma nie złożyła do UOKiK żadnych propozycji ugody.

Decyzja UOKiK nie jest prawomocna, Volkswagen może się od niej odwołać do sądu. Warto jednak przypomnieć, że to nie pierwsza karta dla firmy za dieselgate. Włoski odpowiednik UOKiK nałożył na Volkswagen AG i Volkswagen Group Italia kary w łącznej wysokości 5 mln euro.

Przypomnijmy: afera dieselgate polegała na tym, że Volkswagen stosował w samochodach oprogramowanie do sterowania silnikiem EA 189 EU 5, które pozwalało zaniżać wartość emisji tlenków azotu – jednak tylko w warunkach testowych. Podczas normalnej jazdy emisja nie odbiegała od typowej dla innych samochodów tej klasy. Ale o tym już klientów firma nie informowała. We wszystkich folderach reklamowych także były podane osiągi w czasie testów, a nie normalnej eksploatacji.

Onet.pl, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze