Poznań: Pustostanów jest coraz mniej

pustostany fot. ZKZL
Tylko w pierwszej połowie roku aż 319 rodzin dostało mieszkania – informuje Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. A wszystko dzięki temu, że ZKZL usprawnił metodę szybkiego zagospodarowania pustostanów.

W ubiegłym roku spółka przejmowała średnio 50 mieszkań miesięcznie, które trafiały na listę pustostanów. Lokale przejmowane były praktycznie każdego dnia z różnych powodów: wypowiedzenie umowy przez najemcę, zgony lokatorów czy odzyskiwanie miejskich lokali od dłużników. W przypadku dużych mieszkań spółka decydowała się na podział takich lokali na mniejsze, które cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców oraz wykorzystywane w programie lokali socjalnych ze wsparciem treningowym.

– Przy ogromnej skali 12,5 tysiąca mieszkań zarządzanych przez spółkę pojawianie się pustostanów to naturalna kolej rzeczy – tłumaczy Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy zarządu. – ZKZL skupił więc swoją uwagę nad procesem płynnego zagospodarowania lokali zwalnianych w celu sprawnego przekazania ich potrzebującym poznaniakom.

W listopadzie 2019 roku liczba pustostanów zbliżała się do 700 lokali. Wtedy zarząd spółki podjął decyzję o wdrożeniu innowacyjnego w skali kraju procesu opracowanego według metodyki Lean Management. Podczas prac nad projektem optymalizacji zagospodarowania pustostanów zespół projektowy wskazał na główne problemy i zakłócenia w procesie – a ZKZL zaczął je usuwać. Ograniczono do minimum biurokrację, a tradycyjne dokumenty wewnętrzne zastąpiono formularzami elektronicznymi, decyzje teraz również podejmowane są on-line, a wszystkie etapy procesu skrupulatnie monitorowane za pomocą wykresów wizualizujących wyniki.

Dzięki tym zmianom proces zagospodarowania pustostanów znacząco się skrócił. W tej chwili maksymalny czas trwania procesu (od przejęcia lokalu do wprowadzenia się nowych lokatorów) dla lokali nie wymagających skomplikowanych prac remontowych wynosi około 90 dni. Gdy w grę wchodzi remont, czas może się wydłużyć, bo każdy remont musi zostać zorganizowany w zgodzie z przepisami prawa zamówień publicznych, co również wpływa na długość procesu. Natomiast lokale, które nie wymagają remontu, przekazywane są nowym najemcom nawet tego samego dnia, w którym lokal został przejęty przez ZKZL.

Największym sukcesem wprowadzenia procesu tzw. szczupłego zarządzania jest zwiększająca się liczba mieszkańców Poznania, którzy otrzymali wsparcie miasta w postaci wynajmu mieszkania. W pierwszym półroczu aż 319 rodzin zamieszkało w nowym lokum. Średnia przekazywanych lokali poznaniakom przekroczyła 57 miesięcznie. Dynamika przekazywania mieszkań wzrosła o blisko 75 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 w którym przekazano 185 mieszkań. Tempa przekazywania mieszkań poznaniakom nie wyhamowały nawet obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Jednocześnie cały czas spada liczba pustostanów, co wskazuje na słuszność decyzji w zakresie zmiany zarządzania procesem. Liczba 319 lokali przekazanych poznańskim rodzinom to znakomity wynik i wiele uśmiechów na twarzach mieszkańców stolicy Wielkopolski.

Proces zagospodarowania pustostanów został doceniony między innymi przez magazyn „Forbes”. Poznań jako krajowy lider w zakresie mieszkalnictwa daje pozytywne wzorce dla innych miast posiadających kłopoty w tym obszarze. Jednocześnie wszystkie etapy procesu cały czas przez pracowników Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych są udoskonalane, żeby jak największa liczba poznańskich rodzin miała powody do radości z nowego mieszkania.

ZKZL, el

Podziel się: