Poznań: Przed cmentarzami tworzą się korki

kolejka na cmentarz Opalenica
Kilkadziesiąt samochodów w kolejce na Junikowie, wszystkie miejsca parkingowe zajęte na Górczynie i korek na Miłostowie. To efekt decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy od 31 października. Wielkopolanie tłumnie ruszyli na cmentarze.

Mimo deszczu i szybko zapadającego zmierzchu wiele osób postanowiło jeszcze dziś wybrać się na cmentarz, na groby bliskich. Jutro zgodnie z decyzją premiera, nie będzie to już możliwe.
– Umówiłam się z mężem już na cmentarzu, pojechałam prosto z pracy – opowiada pani Daria, która ma rodziców pochowanych na Miłostowie. – Chcieliśmy się wybrać z dziećmi jutro z samego rana, jak jeszcze ludzi nie będzie, w spokoju się pomodlić, zapalić znicze. Przestrzegamy zasad, odwołaliśmy spotkania rodzinne, ustaliliśmy, kto o której godzinie przychodzi na groby, żeby tłoku nie było, a tu taki prezent od rządu.

Mąż pani Darii zwraca uwagę na sytuację handlowców przed cmentarzami.
– Oni się przygotowali na ten weekend i co teraz? Znicze mogą poczekać, ale kwiaty cięte i wiązanki nie – mówi. – Ludzie z dnia na dzień zostali pozbawieni pracy i zarobków. Gdyby to wcześniej ogłosili, to handlowcy by tyle tego nie przygotowali, wiedzieliby. A tak na ostatnią chwilę to co oni zrobią z tym towarem?

Jak informuje pani Karolina, korki tworzą się także na Junikowie, bo tu także wszyscy jadą na cmentarze. Tamtejsi handlowcy zapowiadają, że będą stali nawet do 22.00, jeśli będzie szansa, że sprzedadzą towar.

Korki i tłok tworzą się nie tylko w Poznaniu, ale i w całym regionie. Nasza Użytkowniczka przysłała nam zdjęcie z Opalenicy, gdzie droga na cmentarz została kompletnie zablokowana. W kilku miastach przy cmentarzach jest już policja, która kieruje ruchem, takie jest jego natężenie.

Wszystko więc wskazuje na to, że efekt, który osiągnął premier komunikując decyzję o zamknięciu cmentarzy, jest odwrotny od zamierzonego. Chciał chronić ludzi przed zakażeniem w tłumie – tymczasem sprawił, że właśnie tłumy ruszyły na cmentarze już dziś, zamiast rozłożyć się w czasie przez cały weekend.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: