Poznań: Przeciwnicy szczepień przeciwko koronawirusowi przeszli przez miasto

Marsz o Wolność fot. Sławek Wąchała

Protestowali przeciwko testowaniu i szczepieniu na koronawirusa, choć ani jedno, ani drugie nie jest obowiązkowe. Około 300 osób wzięło udział w Marszu o Wolność zorganizowanym przez przeciwników szczepień.

Uczestnicy marszu wyruszyli w południe z ronda Starołęka. Zachęcali wszystkich do udziału hasłem „wszyscy do Poznania”, ale ostatecznie stawiło się około 300 osób. Niektórzy uczestnicy byli przebrani: można było zauważyć kata i osoby w symbolicznych kagańcach.

Były polskie flagi – ale jak informuje Głos Wielkopolski, marsz rozpoczął się od… podeptania jednej z nich, i to całkiem świadomego. Niektórzy uczestnicy nieśli także flagi powstańcze. Były też hasła żądające zakazu obowiązku testowania i szczepienia. Ani jedno, ani drugie nie jest w Polsce obowiązkowe i nigdy nie było, ale zdaniem części uczestników rząd zamierza wprowadzić taki nakaz jesienią, gdy zachorowań z powodu zakażenia koronawirusem zacznie przybywać.

Demonstracja zakończyła się koncertem Ryszarda Wolbacha, Kamila Stopera Stobieckiego i Ivana Komarenki, a o 15.00 przy Ogrodowej rozpoczęła się konferencja „Debata: Co osiągnęliśmy i dokąd zmierzamy?” dotycząca skutków przyjmowania szczepionek. Organizatorami marszu byli Justyna Socha i stowarzyszenie STOP NOP.