Poznań: Protest przed biurem posłanek Lewicy. Z powodu wsparcia PiS

Marcin Staniewski
„Lewico? Chciałaś się sprzedać narodowej prawicy?” – plakaty pod takim hasłem zawisły dziś na oknach biura poselskiego posłanek Lewicy Katarzyny Kretkowskiej i Katarzyny Ueberhan. To reakcja na wsparcie przez Lewicę Prawa i Sprawiedliwości w głosowaniu nad Europejskim Funduszem Odbudowy.

Autorem plakatów i dzisiejszego happeningu jest lewicowy społecznik Marcin Staniewski.
– Poznańskim polityczkom Lewicy chcemy zadać pytania dotyczące tego, dlaczego zrezygnowały z wartości, które deklarowała w czasie wyborów – wyjaśnia pomysł dzisiejszej akcji.

Jego zdaniem Lewica rozbiła obóz prodemokratyczny negocjując z ludźmi, którzy dopuszczali się przestępstw i działań, które nie powinny mieć miejsca w demokratycznym państwie.

– A rozbicie obozu prodemokratycznego może doprowadzić do takiej sytuacji, że nie będziemy w stanie wymusić praworządności – mówi Staniewski. – Nie wywalczyliśmy niezależnego Rzecznika Praw Obywatelskich, niczego nie uzyskaliśmy. A niektóre z tych działań, które zostały podane przez Lewicę, na przykład budowa mieszkań, zgodnie z traktatami unijnymi nie mogą być zrealizowana z tych funduszy.

Staniewski zastrzega, że uczestnicy happeningu nie przyszli dyskutować o tym, czy te pieniądze Polsce się należą. To jest oczywiste, że tak i nie budzi ich wątpliwości. Problemem jest tylko stanowisko Lewicy.
– Kto dzisiaj ufa PiS-owi? – mówi społecznik. – Nikt nie powinien ufać PiS-owi. Wszystko się dzieje dzień po ogłoszeniu nowin Mariana Banasia, prezesa NIK, dotyczących pseudowyborów kopertowych, które miały się odbyć. To jest doskonały przykład mechanizmu, jakim PiS będzie rozgrywał polską demokrację. Jeśli panu Biedroniowi podoba się, że idzie rozmawiać do ludzi, którzy go nazywają ideologią, to rozumiem, że tak chce, bo tak lubi. Ale my – nie.

Dlatego na plakacie jest pięć pytań do Lewicy:
„1. Tak często mówisz, że jesteś kobietą! Dlaczego nie zadbałaś o prawa kobiet w czasie rozmów z rządem, którego politycy wielokrotnie mówili, że „LGBT to nie ludzie, to ideologia”?

2. Tak często podkreślasz, że prawa człowieka są dla Ciebie ważne, dlaczego nie zadbałaś o wpływ na wybór Rzecznika Praw Obywatelskich?

3. Tak często narzekasz na to, że PiS nie szanuje samorządów, że wspiera tylko te, które popierają rząd! Dlaczego nie zadbałaś o to, żeby pieniądze z Europejskiego Funduszu odbudowy trafiały bezpośrednio do samorządów z pominięciem władz centralnych, bez ingerowania rządu?

4. Tak często krytykujesz koalicję rządzącą za demolowanie wymiaru sprawiedliwości! Dlaczego wzmacniasz władzę o zapędach totalitarnych, która niszczy wolne sady i instytucje, które powinny gwarantować stabilne prawo i przestrzeganie zasad demokracji?

5. Odpowiedz na pytanie, potwierdź albo zaprzecz: czy związane z Lewica osoby, polityczki, politycy dostaną w zamian za poparcie PiS jakiekolwiek stanowiska?”

Podziel się: