Poznań: Poseł Sterczewski interweniuje w sprawie zwolnień w UAP

Zbudowane SARP UAP fot. Sławek Wąchała
„W czasie gdy solidarność jest najbardziej pożądana, władze Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zdecydowały się na zwolnienia… To niedopuszczalne!” – napisał poseł, który jest absolwentem tej uczelni. I zapowiedział interwencję.

O planowanych zwolnieniach napisaliśmy na początku października. Oficjalnie ich powodem są kłopoty finansowe uczelni, która dostała mniejszą subwencję, mniej też zarobiła z powodu pandemii. Jednak od początku pojawiały się też pogłoski, że chodzi nie tyle o oszczędności, co o „czystki” na uczelni. Bo zwalnianie profesorów zasłużonych dla uczelni, z wieloletnim stażem i wybitnymi osiągnięciami naukowymi trudno uznać za oszczędności. Przeciwnicy zwolnień, głównie związkowcy, zwracali też uwagę, że przecież uczelnia w minionych latach prowadziła rozbudowę swojej siedziby, remont głównego gmachu – i wówczas jakoś nie brakowało pieniędzy na wypłaty, choć koszty obu inwestycji były bardzo wysokie.

Tę wersję potwierdza też zwolnienie, o jakim poinformowało Radio Poznań. Dr Jakub Jasiukiewicz został zwolniony z pracy… podczas zwolnienia lekarskiego. Czeka na wyniki testu na koronawirusa, bo jest nim zarażona jego partnerka. Wypowiedzenie umowy otrzymał mailem z podpisem kwalifikowanym, jest więc ono w pełni zgodne z wymogami.

Jednak czas zwolnienia budzi pewne wątpliwości etyczne. Nie tylko z powodu zwolnienia lekarskiego, ale także dlatego, że mamy środek semestru, więc wykładowca akademicki, który teraz traci pracę, nie znajdzie zatrudnienia przez kilka ładnych miesięcy. Do nowego roku akademickiego. Dodatkowo dr Jasiukiewicz jest promotorem trójki studentów, którzy teraz będą musieli przejść do innego promotora, co nie jest komfortowe.

Już w ubiegłym tygodniu 6 osób otrzymało wypowiedzenia. Udało się ocalić pół etatu dla dr Romana Tratsiuka, Białorusina pracującego na UAP. Bez pracy musiałby wrócić z Polski na Białoruś.

Cała ta sytuacja bardzo oburzyła posła Franka Sterczewskiego, absolwenta Uniwersytetu Artystycznego, który zapowiedział interwencję w tej sprawie.
„Obecne władze uczelni zamiast troszczyć się o wspólnotę, zdecydowały się na bezsensowny konflikt i szukanie oszczędności rodem z bezdusznej korporacji” – napisał w mediach społecznościowych. – „Tak nie postępuje uczelnia aspirująca do Bauhausu czy innych europejskich wzorców! Nie może być tak, że rektor jawnie pozbywa się pracowników według klucza politycznego, czyli zwalnia osoby, które w wyborach na rektora wspierały innego kandydata. Uniwersytet powinien być przykładem demokracji, a nie jej zaprzeczeniem!”.

Poseł zwrócił też uwagę, że żadna inna z poznańskich uczelni, mimo że wszystkie ucierpiały z powodu pandemii, nie zdecydowała się na zwalnianie pracowników – i na czas wprowadzenia tych rozwiązań. „Ta decyzja została podjęta w środku pandemii, gdy sytuacja na rynku pracy jest dramatyczna, zwłaszcza w edukacji czy kulturze” – podkreślił.

Poseł wystosował pismo do prof. Wojciecha Hory, Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, z apelem o wycofanie się z tej decyzji. Poprosił tez o interwencję prezydenta Jacka Jaśkowiaka. „Poznań na wielu frontach współpracuje z Uniwersytetem Artystycznym, a sytuacja tej uczelni wpływa także na to, jak postrzegane jest Miasto” – wyjaśnił.

Poseł zwrócił się także z dwiema interpelacjami do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki – w pierwszej pyta o sytuację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w drugiej – o sytuację pracowników i pracownic szkół wyższych w ogóle.

„Mam nadzieję, że władze Uniwersytetu Artystycznego jak najszybciej wycofają się ze swojej decyzji i zrobią wszystko, by w tym trudnym czasie nikt nie został zwolniony – podsumowuje poseł. – „Edukacja w tym trudnym czasie wymaga wyjątkowej kreatywności, innowacji i solidarności. Głęboko wierzę, że UAP może dać dobry przykład!”.

el

Podziel się: