Piotr Bojarski fot. UAM

Poznań. Piotr Bojarski: „Nie spodziewałem się, że wróćę w te mury w nowej roli”

„To dowód ogromnego zaufania” – mówi o swojej nominacji Piotr Bojarski, dziennikarz, pisarz, historyk, a już wkrótce szef Centrum Szyfrów Enigma. I przyznaje, że nie spodziewał się powrotu do tych murów, a już na pewno nie w takiej roli.

Piotr Bojarski bowiem, choć najbardziej znany jest jako wieloletni dziennikarz Gazety Wyborczej i popularny pisarz, to przecież jest absolwentem Wydziału Historii. Na zajęcia chodził więc do Collegium Martineum, w którym obecnie kończy się budowa Centrum Szyfrów Enigma im. M. Rejewskiego, J. Różyckiego, H. Zygalskiego…

– Ta nominacja jest dla mnie dowodem ogromnego zaufania, jaki okazały mi władze miasta i pani Monika Herkt, dyrektor Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, proponując mi tę funkcję – mówi Piotr Bojarski. – Jest też niebywałym wyzwaniem zawodowym: zdaję sobie bowiem sprawę z tego, jak wielkie oczekiwania spoczywają na Centrum Szyfrów Enigma. Miejsce, w którym powstaje Centrum – a w którym nasi kryptolodzy rozpoczynali zmagania z szyframi Enigmy – ma dla mnie nie tylko walor historyczny, również osobisty. W tym budynku – odzyskanym dla uniwersytetu w 1990 roku przez młodych działaczy NZS – studiowałem przez cztery lata historię. Wtedy, na początku lat 90., w najśmielszych oczekiwaniach nie spodziewałem się, że kiedyś wrócę w te mury w zupełnie nowej roli…

Nowy szef Enigmy podkreśla, że stało się to możliwe dzięki wielu ludziom dobrej woli: pomysłodawcy Szymonowi Mazurowi i zespołowi entuzjastów pod wodzą Szymona Dąbrowskiego i Tomasza Orłowskiego. Ogromne znaczenie miało zaangażowanie władz Poznania, UAM i regionu w ten projekt.
– Wszystkim im za to serdecznie dziękuję! – podsumowuje Piotr Bojarski.

To właśnie UAM użyczył 1000 metrów kwadratowych swojej powierzchni pod tę inwestycję. Ponadto uczelnia zwiększyła nakłady na remonty i unowocześnienie Collegium, aby mogła rozpocząć się ta inwestycja.

Symboliczny jest fakt, że właśnie w tym miejscu stał niegdyś budynek, w którym pracowali Rejewski, Różycki i Zygalski. Ale to nie jedyny powód wyboru tej lokalizacji.

– Od 1990 roku, dzięki studentom i pracownikom UAM, udało się przejąć ten budynek i ulokować w nim Wydział Historyczny – przypomina prorektor UAM, prof. Tadeusz Wallas. – Tej funkcji budynek nie pełni już od lat, ale to nie oznacza, że stoi opustoszały. Przed pandemią odbywały się tutaj zajęcia, ulokowane są rozmaite agendy ogólnouniwersyteckie, a ulica Święty Marcin, po rewitalizacji przeprowadzonej przez miasto ma zupełnie wygląd. Lokalizacja Centrum nie jest przypadkowa. Mam nadzieję, że Collegium Martineum, wraz z Centrum Szyfrów Enigma, będzie perełką tej ulicy.

Centrum Szyfrów Enigma ma zostać otwarte latem 2021 r.

UAM

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze