Poznań: Nocny pokaz lokomotyw i parowozów na torach Maltanki (ZDJĘCIA)

50 lat kolejki Maltanka - pokaz wieczorny fot. Sławek Wąchała

Borsig Bn2t, Graf Arnim, który na 50. urodziny Maltanki przyjechał specjalnie z Cottbus w Niemczech, Lowa 26004, a także lokomotywy GLs30 i WLS-40 oraz wagon motorowy MBxc1-41. Wszystkie mogli podziwiać uczestnicy pokazu „Światło, dźwięk i para”.

– Jestem przekonany, że to wydarzenie, także z uwagi na możliwość zobaczenia unikalnych w skali kraju pojazdów wąskotorowych oraz zapowiadany udział innych przewoźników, przyciągnie wielu młodszych i starszych miłośników kolei wąskotorowych z całego regionu – zapowiadał wcześniej Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań.

I tak się też stało. Choć pora była późna, a konkurencja, jeśli chodzi o imprezy w mieście, bardzo duża, to nad Maltą zebrało się kilkaset osób, które chciały podziwiać nocny pokaz parowozów. Nie wszystkim sie udało zobaczyć je w całej okazałości: okolice stacji Maltanki od strony ronda Śródka po prostu nie były w stanie pomieścić wszystkich chętnych tak, by zapewnić im dobry widok.

W nocy można było zobaczyć parowozy: Borsig Bn2t z Maltanki, Lowa 26004 z Towarzystwa Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwiu, parowozu HF 2257 z 1918 roku „Graf Arnim”, będącego własnością Parkeisenbahn Cottbus, a także pojazdy spalinowe: legendarnego „ryjka”, który w tym roku obchodzi 90. urodziny i wraca na Maltankę po wieloletnim postoju i lokomotywę WLs50 nr 100 pamiętającą Kolej Harcerską na Dębinie.

Widowisko robiło wrażenie, widzowie byli usatysfakcjonowani, a jeśli ktoś chciałby zobaczyć zabytkowe maszyny w dzień – to ma taką okazję jeszcze dzisiaj. W godzinach od 10.00 do 19.00 pasażerowie będą mieli możliwość przejażdżki m.in. wagonami Żnińskiej Kolei Wąskotorowej oraz wagonami z TWKP z Białośliwia. Udostępniona zostanie także odnowiona „kowbojka”, czyli wagon Bxhi 00300014 254-1, który obecnie jest najstarszym czynnym wagonem pasażerskim na Kolei Parkowej Maltanka.

Podziel się: