Poznań: Niedźwiedzie się obudziły!

Cisna fot. Zoo Poznań
To już na pewno wiosna: po Pietce i Gieni z zimowego snu obudziła się także Wojtusia. Tymczasem na wybiegu Cisnej, Królowej Lasu, na wiosnę zamieszkała tajemnicza beczka…

Wszystkie poznańskie misie są już obudzone i na nogach, a właściwie na łapach, wszystkie trochę wychudłe po zimie, ale to normalne po kilku miesiącach snu, jak zapewniają opiekunowie.

W przypadku Cisnej dieta wiosenna się rozkręca, kalorii coraz więcej, chociaż waga Królowej po zimie spada. „Możemy zdradzić Wam po cichu w tajemnicy, że obecnie wynosi już tylko 130 kg” – piszą na FB Zoo Poznań opiekunowie Cisnej. Z pewnością do większej aktywności i lepszego apetytu zachęci Cisną tajemnicza beczka, która pojawiła się na jej wybiegu…

Nieco wychudła po zimie jest też Wojtusia, która wczoraj się obudziła. Przypomnijmy, że ta niedźwiedzica zamieszkała w poznańskim azylu dla niedźwiedzi wraz całą swoją rodziną zamieszkała 3 lata temu, a wcześniej przez 16 lat miała do dyspozycji tylko mały betonowy wybieg w Braniewie.

Latem zeszłego roku po raz pierwszy w życiu wykopała najprawdziwszą, ogromną niedźwiedzią gawrę i jesienią,1 listopada, zapadła w niej w zimowy sen, który trwał nieprzerwanie przez 5 miesięcy. Dzisiaj po raz pierwszy przyszła na śniadanie.

Pietka także już nie śpi – odemknął już oko, ale nie chce mu się jeszcze wychodzić na wybieg na spacery, bo, podobnie jak my wszyscy powinniśmy, Pietka #zostajewdomu. Pietka to największy poznański niedźwiedź, waży ponad 300 kg. Słynie z tego, że jest łagodny oraz że zawsze wszystko zjada – orzechy zjada w całości, razem ze skorupką, każde warzywo, nawet kalafiora.

Od kilku tygodni nie śpi już także Gienia, jak o tym pisaliśmy, która wychodzi z gawry na spacery i przychodzi na śniadania. Ale proces wychodzenia z zimowego snu jest powolny, śniadania wiosenne są skromne, ich wielkość i kaloryczność zwiększana jest bardzo powoli (w tej chwili to po 1 kg każdego rodzaju warzyw). Przewód pokarmowy potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do ponownej pracy po 4 miesięcznej przerwie.

Po lekkim śniadaniu Gienia udaje się na drzemkę, w wykopanym przez siebie legowisku w nasłonecznionym miejscu. Krotko mówiąc – przeniosła się z gawry do swojego Pałacu Letniego.

Zoo Poznań, el

 

Podziel się: