klawiatura fot. Pixels pixabay

Poznań: Namawiał dzieci do samookaleczeń i samobójstw

24-letni Ukrainiec kontaktował się z młodymi ludźmi przez internet i proponował udział w przerażającej grze. Zatrzymali go policjanci Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu przy współpracy z Biurem Cyberprzestępczości KGP.

Sprawa miała swój początek na przełomie marca i kwietnia. W oparciu o zasady współpracy międzynarodowej, polskiej policji zostały przekazane informacje o makabrycznej grze prowadzącej nieletnich uczestników do samobójstwa. Wszystkie tropy wskazujące na założyciela gry, nazywającego siebie „Kuratorem”, wiodły do Polski. Zebrane przez policję materiały były podstawą do wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Rejonową Poznań Wilda.

Jak się okazało, instytucje z Sankt Petersburga odpowiedzialne za bezpieczeństwo nieletnich, zainteresowały się pewnym mężczyzną. Za pośrednictwem różnych internetowych forów oraz grup dyskusyjnych nawiązywał kontakty z rosyjskojęzycznymi nastolatkami. Proponował im przyłączenie się do gry, przypominającej „Niebieskiego Wieloryba”. W tym celu na portalu społecznościowym „VK” założył zamkniętą grupę pod nazwą „Beginnings 57”.

Gra polega na wykonaniu zadań zlecanych przez „Kuratora”. Z początku były to pozornie niewinne czynności, takie jak wysłanie zdjęcia wieloryba. Z każdym kolejnym etapem zadania stawały się coraz bardziej niebezpieczne. Na przykład mężczyzna nakazywał dzieciom oglądać drastyczne, psychodeliczne filmy, czy też przesłać zdjęcia, jak uczestnicy siedzą na parapecie w oknie wieżowca. Kolejne zadania były związane z samookaleczaniem różnych części ciała. Zgodnie z założeniami gry, ostatnim etapem miało być samobójstwo.

Policjanci zajmujący się tą sprawą ustalili, że dwie nastolatki biorące udział w makabrycznej grze przebywały także na terenie Polski. Jedna mieszka pod Poznaniem, a druga na terenie woj. dolnośląskiego. Jedna z dziewczynek, z pochodzenia Ukrainka, miała ślady wielu skaleczeń całego ciała. Jest ona objęta odpowiednią opieką medyczną.

W uzgodnieniu z Prokuraturą Rejonową Poznań Wilda, policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zaplanowali zatrzymanie mężczyzny. W akcji brali udział także funkcjonariusze Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Mężczyzna został zatrzymany w czwartek, w powiecie bełchatowskim. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania podejrzanego, zabezpieczono dowody potwierdzające informacje zgromadzone przez prowadzących śledztwo.

Na podstawie materiałów dowodowych zostanie zatrzymanemu przedstawiony zarzut nakłaniania nieletnich do samookaleczania i popełnienia samobójstwa. Policja i prokuratura złożą także w Sądzie w Poznaniu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego.

KWP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze