Poznań: Na wiadukcie PST Szymanowskiego trwają odbiory techniczne

wiadukt Szymanowskiego fot. PIM
Zbliża się koniec remontu wiaduktu PST Szymanowskiego. Właśnie dziś rozpoczęła się procedura odbiorowa stałej organizacji ruchu na wiadukcie.

– Od czerwca jest on już w pełni przejezdny, a w ostatnim czasie pojawiło się tam oznakowanie uwzględniające ruch rowerowy. Do wykonania pozostały drobne prace wykończeniowe. Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Ruch rowerowy na wiadukcie poprowadzony został pasami dla autobusów. Trwające prace wykończeniowe dotyczą głównie spodu wiaduktu, czyli części nad przystankiem tramwajowym. To m.in. szpachlowanie i prace malarskie, a także związane z renowacją oznakowania przystanków.

W ramach prac u spodu wiaduktu poprawiła się estetyka i bezpieczeństwo pasażerów oczekujących na tramwaj – belki konstrukcyjne zostały odnowione, co zapobiegnie odpadaniu elementów betonowej otuliny nad przystankiem i zwiększy trwałość konstrukcji. Zamontowano też nowoczesne energooszczędne oświetlenie, które doświetliło przystanek i poprawiło komfort podróżnych.

Wiadukt nad PST Szymanowskiego był w złym stanie technicznym. Nawierzchnia miała liczne spękania i zniekształcenia, krawężniki były zdeformowane, balustrady skorodowane, a schody – popękane. W ramach remontu wymieniono m.in. płyty jezdne wiaduktu, nawierzchnię i zamontowano nowe balustrady. Piesi korzystają z postawionych na nowo schodów, a na pasach dla autobusów położona została nowatorska nawierzchnia typu Densiphalt, która łączy najlepsze właściwości betonu i asfaltu.

Dodatkowo w ramach zadania wskazanego przez Zarząd Transportu Miejskiego wyremontowano murki oporowe i pochylnie prowadzące na przystanek tramwajowy od strony osiedla Zygmunta Starego, a także zamontowano nowoczesne oświetlenie LED.

PIM, el

Podziel się: