– To już ostatnia prosta przed rozpoczęciem budowy Centrum Szyfrów Enigma w dawnym gmachu Collegium Historicum przy ul.Św.Marcin – zapewnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Ostatnia prosta – ponieważ kończą się już prace koncepcyjne dotyczące ekspozycji. Po ich zakończeniu do budynku na pierwsze piętro, gdzie ma powstać muzeum, wejdą ekipy budowlane, by koncepcję przetworzyć w rzeczywistość. A nie będzie to łatwe zadanie, bo już wiadomo, że trzeba będzie wyburzyć jedną klatkę schodową, ściany działowe, wymienić okna i drzwi, a także podłogi. Sporo pracy będzie przy wewnętrznych instalacjach – już wiadomo, że w muzeum powstanie escape room w.. . kiosku U-boota. Będzie stanowisko radiotelegraficzne dla najmłodszych i laboratorium, w którym będą mogli napisać list sympatycznym atramentem.
– Będzie to nie tylko miejsce dla mieszkańców i turystów, chcących zaznajomić się z historią naszych wybitnych absolwentów poznańskiego Uniwersytetu i kryptologów – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma – zapowiada Mariusz Wiśniewski. – Będzie to także centrum edukacyjne i zabaw dla dzieci oraz młodzieży, popularyzujące matematykę, kryptologię i informatykę.
Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu to wspólne przedsięwzięcie miasta Poznania i władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Na inwestycję przeznaczono prawie 30 mln zł, a pierwsi zwiedzający będą mogli odwiedzić gotowe muzeum w 2021 r.
el