Poznań: Mieszkania komunalne na sprzedaż. Kto może wykupić?

budynek mieszkalny fot. L. Łada

Poznańscy radni podczas sesji 6 września zdecydowali, że lokatorzy mieszkań komunalnych ponownie będą mogli wystąpić o ich wykupienie na własność. Nie dotyczy to jednak wszystkich lokali. Które będzie można wykupić?

Aby wykupić mieszkanie komunalne, trzeba spełnić kilka warunków. Mogą to zrobić osoby, które: są najemcami lokali (bez przerwy) co najmniej od 31 grudnia 2008 roku (jeśli w tym czasie ktoś przeprowadził się z jednego mieszkania komunalnego do innego, nadal spełnia warunek), nie mają zaległości czynszowych i w ciągu 5 lat przed podpisaniem umowy wykupu nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego mieszkania. Oferta jest skierowana przede wszystkim do osób, które mieszkają w lokalach będących częścią wspólnot mieszkaniowych – choć nie jest to zaznaczone w uchwale.

Wszystkie te zastrzeżenia sprawiają, że tak naprawdę niewielu mieszkańców Poznania będzie mogło skorzystać z tej możliwości. Miasto szacuje, że będzie to zaledwie około 1000 – 1500 poznaniaków i poznanianek.

Te osoby będą też miały prawo do bonifikaty przy zakupie mieszkania – bonifikata nie może jednak przekroczyć 80 proc. wartości mieszkania. Ile może wynieść? W pierwszej kolejności naliczona zostanie bonifikata w wysokości 40 proc. od ceny sprzedaży mieszkania. Od obniżonej w ten sposób ceny odejmie się jeszcze 1 proc. za każdy pełny rok mieszkania w lokalu liczony do 31 grudnia 2008 r. A jeśli kupujący zdecyduje się zapłacić za mieszkanie jednorazowo – będzie mógł odliczyć sobie kolejne 20 proc.

Przypomnijmy, że obecnie ZKZL co do zasady nie sprzedaje mieszkań komunalnych. Nowa uchwała jednak daje taką możliwość głównie po to, by uporządkować sprawy własnościowe – w wielu budynkach sprzedaż mieszkań została wstrzymana i część lokali należy nadal do miasta, a część jest już prywatna, co rodzi różne komplikacje i niedogodności dla wspólnot mieszkaniowych.

Na zmianach skorzysta również miasto, ponieważ pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkań będą mogły być wykorzystane jako wkład własny konieczny do sfinansowania budowy nowych lokali komunalnych. Według szacunków miejskich urzędników pieniądze otrzymane za jeden sprzedany lokal pozwolą na łatwiejsze dofinansowanie aż trzech kolejnych.

– Warto pamiętać, że najemcy lokali komunalnych znajdują się w dość komfortowej sytuacji w porównaniu do tych, którzy wynajmują mieszkania od osób prywatnych – podkreśla Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Stawka czynszu, jaką obecnie płacą, nie stanowi nawet 20 procent stawki rynkowej. To naprawdę dobra oferta. Chcemy, by w przyszłości mogło z niej skorzystać jeszcze więcej osób. Aby tak się jednak stało, musimy tworzyć kolejne miejskie mieszkania na wynajem.

Cały proces wykupu mieszkań ma być w pełni transparentny i jasny i dlatego, by go nadzorować, powstanie specjalny zespół, w którym znajdą się przedstawiciele wszystkich klubów w Radzie Miasta Poznania.

Podziel się: