Poznań: Miasto oferuje nowe i tańsze mieszkania na wynajem

mieszkania na wynajem fot. UMP
Co prawda – nie tak zaraz. Na razie radni podczas ostatniej sesji przyjęli program, dzięki któremu takie mieszkania powstaną. Program nosi nazwę „POZnań – i zamieszkaj”.

Kto będzie mógł z niego skorzystać? Ta grupa osób, która nie może z różnych powodów uzyskać kredytu hipotecznego, wynajem na wolnym rynku przekracza jej możliwości finansowe – ale też ma za wysokie dochody, by starać się o lokal socjalny. Program zostanie dofinansowany z Funduszu Dopłat i dzięki temu czynsze lokali wybudowanych w ramach „POZnań – i zamieszkaj” będą dostępne także dla osób o ograniczonych dochodach.

Program określa przedział średnich miesięcznych dochodów – dolną granicą jest kwota pozwalająca na wynajem lokalu socjalnego, która wynosi 1500 zł za osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2100 zł za osobę w gospodarstwie jednoosobowym. Górna granica wynika bezpośrednio z przyjętej przez Sejm ustawy i dla gospodarstwa jednoosobowego wynosi 4319,65 zł, dwuosobowego 6479,47 zł (3239,74 zł/os.), trzyosobowego 8909,27 zł (2969,76 zł/os.), czteroosobowego 10799,11 zł (2699,78 zł/os.) oraz pięcioosobowego 12958,93 zł (2591,79 zł/os.)

Drugim warunkiem jest brak tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w Poznaniu. Jeśli go mają – będą musieli złożyć oświadczenie, że przed podpisaniem umowy najmu pozbędą się go. I jeśli spełnia te wymogi – może złożyć wniosek o najem, gdy ruszy nabór, o czym władze miasta poinformują na swojej stronie.

Wnioski rozpatrzy komisja. „Dodatkowe punkty mogą więc zdobyć m.in. osoby z niepełnosprawnością ruchową, osoby poniżej 40 roku życia, i te, które obecnie zajmują mieszkania komunalne, korzystają z programu „Mieszkanie dla absolwenta” albo z Miejskiego Biura Najmu. Punkty trafią również do osób, które rozliczają podatki w Poznaniu, wcześniej ubiegały się o pomoc mieszkaniową albo czekają na lokal w TBS” – informują władze miasta na swojej stronie.

Po rozpatrzeniu dokumentów komisja stworzy listę najemców. O kolejności na niej zdecyduje liczba uzyskanych punktów oraz data złożenia wniosku.

Za inwestycję odpowiada spółka PTBS, która planuje inwestycję m.in. przy ul. Żelaznej.

UMP

Podziel się: