Reklama

Poznań: Marsz “w obronie internetu” przeszedł przez miasto

Marsz przeciwko cenzurze w internecie przeszedł ulicami Poznania. Uczestnicy sprzeciwiali się wprowadzeniu dyrektywy unijnej, potocznie nazywanej ACTA2.

Protestujący zwracają uwagę, że dyrektywa w obecnej formie może ograniczać wolność słowa w internecie. Kontrowersyjne są zwłaszcza jej dwa punkty 11 oraz 13, które w przekonaniu organizatorów spowodują wprowadzenie pełnej infrastruktury cenzorskiej i doprowadzą do kontroli naszych treści.

– Chcemy osiągnąć wolny internet – żeby wszystkie treści, które są publikowane na youtube, twitterze czy facebooku były tam legalnie publikowane, tak żeby cenzura nie blokowała żadnych treści – wyjaśnił powody dla których uczestniczy w marszu Błażej Zięty. – Staramy się też bronić małych przedsiębiorców, czy marketingowców, którzy przez wprowadzenie tej dyrektywy mogą mieć bardzo duże kłopoty. Należy wierzyć, że ta dyrektywa nie wejdzie w obecnej formie w życie.

Artykuł 11 wprowadza możliwość pobierania opłat za udostępnianie treści przez portale. Uderzy to mocno w serwisy jak wykop.pl. Natomiast artykuł 13 zrzuca pełną odpowiedzialność na właścicieli stron za treści, które są na niej dostępne (również za te dodane przez użytkowników).

Sama dyrektywa skupia się na prawach autorskich. Projekt przewiduje, że duże platformy będą musiały skanować treść dodawaną przez użytkowników i dbać o to, żeby nie naruszała ona praw autorskich. Obecnie wyszukiwarki internetowe oraz inne platformy są zmuszane do usuwania treści naruszających prawa autorskie tylko w przypadku kiedy ktoś im to zgłosi.

Głosowanie nad samą dyrektywą odbędzie się najprawdopodobniej w poniedziałek w Parlamencie Europejskim.

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

Dodaj komentarz

avatar