fot. Mariusz FORECKI

Poznań: Mariusz Forecki i jego „Mechanizm”

Zmiany w Polsce w latach 1989 – 2019. temat trudny, wdzięczny, wielowarstwowy – i ciekawy. Jak go pokaże znany fotografik Mariusz Forecki? 15 listopada Pix.House zaprasza na promocję jego najnowszej książki poświęconej temu tematowi zatytułowanej „Mechanizm”.

Mariusz Forecki to autor nagradzanych książek z fotografią dokumentalną: I love Poland (2009), Kolekcja Wrzesińska (2011), W Pracy (2011), Człowiek w ciemnych okularach (2016). Ukończył Instytut Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opavie. Laureat wielu konkursów fotograficznych i autor wystaw. Swoje zdjęcia pokazywał na najważniejszych festiwalach fotograficznych w Europie. Uhonorowany został m.in. medalem Związku Polskich Artystów Fotografików i Nagrodą Artystycznych Miasta Poznania.

Opowieść w najnowszej książce Mariusza Foreckiego rozpoczyna się jeszcze w roku 1988 od zdjęć, a w zasadzie małych wglądówek przedstawiających wizytę brytyjskiej premier Margaret Thatcher w Hali Mirowskiej w Warszawie i zakup przez nią jabłek. Na zdjęciach zrobionych rok później możemy zobaczyć ostatni zjazd PZPR w sali kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wewnątrz panuje podniosła atmosfera. Natomiast tuż obok dworzec kolejowy Warszawa Centralna i manifestacja niewielkiej grupy opozycjonistów, rozganianej przez milicję gazem łzawiącym, pałkami i czym tylko się da. Zdjęcia układają się w znaczącą dla polskiej społeczności historię w latach 1989 – 2019.

– Książka będzie ważnym, fotograficznym dokumentem ewolucji polskiego społeczeństwa w ostatnich 30 latach, widzianej poprzez wydarzenia, które dotknęły każdego z nas i w większości nie trafiły na pierwsze strony gazet – mówi Mariusz Forecki. – Początek lat 90-tych to duża wolność twórcza i świetny czas dla fotografa-dokumentalisty. Ruszyła rewolucja, która zmieniła całe społeczeństwo.

„Mechanizm” został wydany przez wydawnictwo Pix.House. 15 listopada o godz. 18.30 w poznańskiej galerii Pix.House przy ul. Głogowskiej 35 odbędzie się wernisaż wystawy Mariusza Foreckiego Mechanizm. Polska 1989-2019 oraz przedpremierowy pokaz książki. Spotkanie z Mariuszem Foreckim i Piotrem Gajdzińskim oraz oprowadzanie kuratorskie odbędzie się 7 grudnia podczas festiwalu książek fotograficznych #XPRINT. Na otwarciu wystawy, jak informują organizatorzy, będzie można odebrać książkę w ramach nagrody z portalu Polak Potrafi.

Pix.House, el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze