Poznań: Kto zostanie nowym wójtem Dopiewa?

Urząd Gminy Dopiewo fot. UG Dopiewo
7 marca tego roku odbędą się wybory nowego wójta gminy Dopiewo. Do tego czasu gminą będzie zarządzał, wyznaczony przez premiera, były poznański radny Zbyszko Górny.

Dotychczasowy wójt, Adrian Napierała, zmarł nagle w grudniu ubiegłego roku. Do czasu przedterminowych wyborów, które wyłonią nowego włodarza gminy jej zarządcę wybiera premier. A on 19 stycznia wyznaczył na to stanowisko Zbyszka Górnego, byłego poznańskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości (kadencja 2014-2018).

Przedterminowe wybory wyznaczono na 7 marca i jak na razie zgłosiło się dwóch kandydatów. Jednym z nich jest dotychczasowy zastępca wójta Adriana Napierały, Paweł Przepióra, doktor nauk ekonomicznych, który przed pracą w urzędzie gminy był pracownikiem naukowym Politechniki Poznańskiej i prowadził własną firmę. Nie jest związany z żadną partią.

Drugim Paweł Bączyk – przedsiębiorca z branży budowlanej, specjalizujący się w dystrybucji i montażu systemów fotowoltaicznych. W 2018 r. był kandydatem do Rady Miasta Poznania z ramienia Kukiz’15, jednak nie udało mu się wejść do rady.

Paweł Bączyk jeszcze nie ogłosił swojego programu. Natomiast Paweł Przepióra tak i nawet zdążył go rozesłać w formie listu do mieszkańców gminy prosząc o ich głos i deklarując kontynuację polityki Adriana Napierały, choć z pewnymi zmianami.

„Nikt z nas nie przewidywał, że to będzie przerwana kadencja” – napisał w liście. – „Nikt z nas nie przypuszczał, że odejdzie od nas dotychczasowy Wójt Gminy i zarazem mój szef – Adrian Napierała. Odszedł przedwcześnie będąc młodym i pełnym pomysłów menadżerem. W niedzielę 7 marca 2021 roku odbędą się wybory nowego gospodarza naszej społeczności. W poczuciu pełnej odpowiedzialności za stan gminy, będąc dotychczasowym zastępcą Wójta, startuję w wyborach jako kandydat na Wójta Gminy Dopiewo”.

W liście Paweł Przepióra podkreśla, że Adrian Napierała pozostawił gminę w bardzo dobrej kondycji. Gmina Dopiewo jest na 5. miejscu w Rankingu Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość (edycja 2019). Pod względem dochodów podatkowych na mieszkańca zajmujemy 103. lokatę wśród 2477 gmin w Polsce. Dlatego chciałby kontynuować jego politykę: dbać o zrównoważony rozwój gminy, dynamikę inwestycji i poszerzanie programów na rzecz seniorów, dzieci i młodzieży. Ważna będzie dla niego aktywizacja mieszkańców i ich opinie w sprawach gminy.

Komitet Wyborczy Wyborców Pawła Przepióry został już zarejestrowany i teraz jego członkowie mają czas do 12 lutego na zebranie podpisów niezbędnych do formalnego zgłoszenia kandydata na wójta.

Gmina Dopiewo leży tuż za granicami Poznania, w powiecie poznańskim, i liczy 28 tysięcy mieszkańców.

Podziel się:

Ostatnio dodane: