Pawilon fot. L. Łada

Poznań: Koncert Provinz Posen i wystawa, czyli niech żyją fyrtle!

42 fyrtle na wystawie, prezentacja poświęconej im książki, a na deser: koncertu poznańskiego zespołu Provinz Posen. Dziś rozpoczyna się Święto Fyrtli!

– Fyrtle to projekt skierowany do poznanianek i poznaniaków, mający na celu wzmacnianie tożsamości lokalnej, relacji sąsiedzkich, poczucia przynależności do wyjątkowych wspólnot tworzonych przez mieszkańców poszczególnych osiedli. Chcemy zachęcić do odkrywania różnych zakątków miasta i poznawania swoich małych ojczyzn. Zależy nam na tym, by pokazać, że każdy fyrtel w naszym mieście jest piękny i ma wyjątkowy klimat – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

W ramach inauguracji programu w Pawilonie przy ul. Ewangelickiej 1 zorganizowana zostanie m.in. wystawa 42 plansz z ilustracjami poznańskich fyrtli, które artystki i artyści z kolektywu ILU NAS JEST przygotowali w oparciu o odpowiedzi zebrane od mieszkańców.

– Na początku pandemii na Facebooku Miasta Poznania zorganizowaliśmy ankietę, w której zapytaliśmy mieszkańców m.in. o to, z czym kojarzą im się fyrtle i co wyróżnia poszczególne osiedla. Na podstawie przesłanych odpowiedzi przygotowaliśmy wytyczne, które posłużyły artystom do stworzenia wyjątkowych ilustracji pokazujących to, co dla samych poznanianek i poznaniaków było w ich małych społecznościach najważniejsze – mówi Cezary Tyliński, koordynator projektu w Urzędzie Miasta Poznania.

25 czerwca, poza samą wystawą, odbędzie się również koncert poznańskiego zespołu Provinz Posen, czerpiącego z nurtu muzyki folku miejskiego i elektroniki. Będzie on transmitowany na dużym telebimie w Parku Stare Koryto Warty. Koncert rozpocznie się o godz. 21:00. W trakcie wydarzenia będzie można również otrzymać książkę „Fyrtle – z życia poznańskich osiedli”. To ponad 200-stronicowa publikacja będąca przewodnikiem po poznańskich fyrtlach. Jej redakcją zajęło się Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz”, które do współpracy zaprosiło prawie 30 autorek i autorów z Poznania i nie tylko.

Tego samego dnia na Wolnym Dziedzińcu UMP będzie można też obejrzeć wystawę fotografii zrealizowanych przez zespół Mishka Studio. To swego rodzaju reportaż pokazujący autentyczne życie Miasta na każdym z fyrtli. Ekipa Mishka Studio, będąc na poznańskich osiedlach, nagrywała również sceny, które posłużyły do stworzenia teledysku jednego z utworów Provinz Posen. Można go zobaczyć m.in. na kanale YT Miasta Poznania.

UMP

5 1 vote
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze