Poznań: Kobiety będą blokować ulice

Rowerem po aborcję! Nie jedziesz z tym sama! fot. Sławek Wąchała
Dziś od godziny 18.00 na drogach powiatu poznańskiego będzie można spotkać protestujące kobiety. A o 19.00 kobiety ruszą z placu Wolności w ramach akcji „Rowerem po aborcję! Nie jedziesz z tym sama!”.

Protest na drogach powiatu poznańskiego będzie mieć formułę przejazdu samochodami. Organizatorami są Obywatelska Reformacja Laicka, Pokolenie KOD, Łańcuch Światła Poznań, Decyduję Myślę Czuję oraz Strajki Kobiet z Mosiny, Lubonia i Puszczykowa.

Protestujący przejadą z klaksonami i transparentami głównymi ulicami Buku, Koziegłów, Skórzewa, Tulec, Plewisk, Kostrzyna, Kórnika, Kamionek, Lubonia, Mosiny, Murowanej Gośliny, Pobiedzisk, Puszczykowa, Rokietnicy, Stęszewa, Suchego Lasu i Przeźmierowa. Będą jechać zgodnie z zasadami ruchu drogowego, ale powoli, więc miejscowo mogą się tworzyć korki i utrudnienia.

„Niech usłyszą na całym świecie nasz krzyk w powiecie” – deklarują kobiety. – „Przepraszamy za utrudnienia, baby wyjadą na miasto, bo mają sprawę do załatwienia. Dopóki jej nie załatwimy – jeszcze tu wrócimy!”.

Natomiast w Poznaniu o 19.00 na placu Wolności rozpocznie się akcja „Rowerem po aborcję! Nie jedziesz z tym sama!”. Rowerzyści przejadą przez Poznań w proteście przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

„Po raz trzeci spotykamy się na placu wolności, skąd wyruszymy masą krytyczną na przejażdżkę. Dokąd wiodącą? Do dostępnej i bezpiecznej aborcji!” – informują organizatorzy, czyli Nowy Byt Feministyczny, W naszej sprawie, Strajk Kobiet i Black Venus.

Rowerzyści będą jechać zgodnie z przepisami, ale powoli, więc także i w Poznaniu trzeba się liczyć z miejscowymi utrudnieniami w ruchu. Trasa przejazdu tradycyjnie zostanie podana tuż przed akcją. Jak zawsze mile widziane są świecidełka, wieszaki, transparenty, muzyka. „Niech politycy wiedzą, że nie przestaniemy działać – bo #MamyDość!” – informują organizatorzy.

el

Podziel się: