Hipodrom Wola już należy do miasta. „To teren z ogromnym potencjałem”

Hipodrom Wola, wizualizacja fot. MTP

Prezydent Jacek Jaśkowiak i marszałek Marek Woźniak podpisali 30 grudnia umowę w sprawie nieodpłatnego nabycia przez miasto od samorządu województwa wszystkich udziałów w spółce Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego – Hipodrom Wola.

Hipodrom Wola to 46-hektarowy teren o wartości ponad 25 mln zł, na którym od ponad stu lat odbywają się wyścigi konne. Powstał jeszcze w czasach pruskich, a pierwsze wyścigi odbyły się tu 24 maja 1914 roku. Były tu cztery tory wyścigowe, podobno jedne z najładniejszych w całych Prusach! Musiały cieszyć się ogromnym zainteresowaniem, bo wznowiono je już rok po I wojnie światowej

Były także niewątpliwie wydarzeniem prestiżowym, skoro 27 kwietnia 1924 gościł na nich prezydent Stanisław Wojciechowski, który do Poznania przyjechał na otwarcie IV Targu Poznańskiego. Zresztą targowi goście w ogóle chętnie odwiedzali to miejsce, które było jedną z atrakcji turystycznych międzywojennego Poznania.

Hipodrom Wola dla MTP

Dziś odbywają się tu zawody jeździeckie, których część organizowana jest przez CWJ, działa pensjonat dla koni, można także trenować albo też po prostu rekreacyjnie pojeździć konno. Od 2005 roku właścicielem spółki jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który przejął ją od Skarbu Państwa. W listopadzie radni Sejmiku podjęli decyzję o zbyciu tego majątku, w grudniu zgodę na nieodpłatne nabycie Hipodromu Wola wyrazili z kolei radni Miasta Poznania.

– Cieszę się, że władze miasta Poznania mają koncepcję powierzenia tego terenu MTP, jako dużej, wielofunkcyjnej spółce, która ma dobre doświadczenia w zakresie organizacji imprez jeździeckich, chociażby Cavaliady – mówił marszałek Marek Woźniak. – Poza tym ten teren może służyć również prezentacjom targów branżowych dotyczących rolnictwa, które wymagają otwartej przestrzeni. To wszystko doskonale się wpisuje w ten scenariusz, o którym od lat mówiliśmy. Naszym zdaniem miasto, przejmując Wolę, będzie mogło zapewnić funkcje rekreacyjne dla swoich mieszkańców, ale i podtrzymać te funkcje jeździeckie, z którymi to miejsce związane jest od wielu lat. Ale to tylko część pomysłu na ten rozległy obszar.

Ogromny potencjał tego terenu

Cavaliada, Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych to tylko kilka z wielu wydarzeń organizowanych przez MTP a odbywających się na otwartym terenie, poza Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. W takie wydarzenia doskonale wpisuje się Hipodrom Wola – ale nie tylko, jak uważa Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.
– To teren z ogromnym potencjałem – mówił. – Wyobrażam sobie go jako wielofunkcyjny teren wypoczynkowy dla mieszkańców, którego głównym tematem będzie jeździectwo. Myślę tu o wyścigach konnych, skokach przez przeszkody, powożeniu, ujeżdżeniu i woltyżerce, myślę o tym miejscu także jako o inkubatorze przemysłu związanego z końmi i jeździectwem, gdzie będą mogły się rozwijać startupy. Wola może stać się najważniejszym ośrodkiem jeździeckim tej części Europy, centrum przygotowań olimpijskich kadry narodowej, a jednocześnie miejscem, które współpracuje z wyższymi uczelniami w zakresie szkolenia studentów weterynarii, rehabilitantów stosujących hipoterapię czy zawodników jeździectwa. Widzę Wolę także jako miejsce spotkań rodzin, uprawiania sportu czy wydarzeń korporacyjnych.

Rekreacja dla mieszkańców

Dla miasta z kolei Hipodrom Wola to atrakcyjne tereny rekreacyjne z ośrodkiem jeździeckim, których wykorzystanie wpisuje się w zadanie własne gminy.

– Hipodrom Wola to miejsce o wyjątkowej przeszłości, które zasługuje na nowy rozdział swojej historii – podkreślił prezydent Jacek Jaśkowiak. – Dlatego cieszy mnie decyzja radnych miejskich, którzy zgodzili się na przejęcie tego terenu. Ten krok przyniesie pozytywne skutki w przyszłości. Hipodrom położony jest w bardzo atrakcyjnej części miasta. Obszar ten ma ogromny potencjał, by służyć zarówno mieszkańcom, jak i gościom odwiedzającym stolicę Wielkopolski. Jestem przekonany, że już wkrótce znów będzie przyciągał poznaniaków i turystów.

Źródło: mat. pras.

Podziel się: