Poznań Główny z nowymi numerami peronów. Już oficjalnie!

dworzec PKP fot. L. Łada

PKP PLK oficjalnie podały nową numerację peronów na poznańskim dworcu głównym. Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami peronów będzie 11, a nowa numeracja będzie obowiązywać od 4 września.

Nowa numeracja peronów oznacza, że znikną dodatkowe oznaczenia typu „a”, „b” czy „c”, co ma ułatwić pasażerom orientację na stacji. Nowa numeracja będzie obowiązywać już od 4 września, od wejścia w życie nowego rozkładu jazdy – stąd właśnie, mimo braku oficjalnej informacji od PKP, od kilkunastu dni już wiadomo, jak będzie wyglądała.

– Perony będą ponumerowane od 1 do 11, bez oznaczeń literowych, rosnąco od wschodniej do zachodniej strony stacji (od centrum Poznania w kierunku Dworca Zachodniego i Międzynarodowych Targów Poznańskich) zgodnie z główną drogą dojścia na perony – przejściem podziemnym – wyjaśnia Radosław Śledziński z biura prasowego PKP PLK. – Dodatkowy peron, który powstaje między obecnym peronem nr 3 a budynkiem galerii handlowej, będzie oznaczony numerem 1, a kolejne platformy – następującymi po sobie numerami według schematu organizacji peronów na stacji Poznań Główny.

Jak więc będzie wyglądała nowa numeracja?

 • Peron nr 1 – nowo wybudowany peron (od strony centrum Poznania)
 • Peron nr 2 – obecny peron nr 3
 • Peron nr 3 – obecny peron nr 2
 • Peron nr 4 – obecny peron nr 2a
 • Peron nr 5 – obecny peron nr 1
 • Peron nr 6 – obecny peron nr 1a
 • Peron nr 7 – obecny peron nr 4a
 • Peron nr 8 – obecny peron nr 4
 • Peron nr 9 – obecny peron nr 4b
 • Peron nr 10 – obecny peron nr 5
 • Peron nr 11 – obecny peron nr 6 (od strony Dworca Zachodniego i MTP)

– Podróżni zyskają lepszą orientację – wyjaśnia rzecznik. – Zgodnie z nową numeracją perony będą oznaczone rosnąco, według kolejności. Czytelniejsza organizacja pozwoli na sprawniejszą komunikację i bardziej intuicyjne dojście na pociąg. Będą dogodniejsze zapowiedzi głosowe – numeracja peronów bez oznaczeń literowych umożliwi uzupełnienie komunikatów głosowych wygłaszanych na stacji o informację o sektorze peronu, przy którym zatrzymają się poszczególne wagony. Ułatwi to podróżnym korzystanie z pociągów.

Nowe oznaczenia z docelową numeracją są montowane od końca czerwca – to ponad 300 tablic m.in. z numerami peronów, drogami dojść i planami stacji, które zostaną odsłonięte w nocy z 3 na 4 września.

Zmiany zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy i w przygotowanej wcześniej aplikacji systemu sterowania ruchem kolejowym na stacji Poznań Główny. Dodatkowo będą o nich informować plakaty w gablotach na peronach stacji Poznań Główny, a także Poznań Wschód, Poznań Starołęka, Poznań Górczyn i Poznań Garbary oraz na przystankach w obrębie Poznania (m.in. Poznań Junikowo, Poznań Podolany, Poznań Dębiec). Plakaty zostaną umieszczone również na stacjach i przystankach na terenie gmin Metropolii Poznań i w większych miejscowościach regionu.

PKP PLK przygotowały też ulotki dla podróżnych i spoty, informację o zmienionej organizacji przesłano również do przewoźników, służb, samorządów i wielkopolskiego Kuratorium Oświaty.

Wszystko to odbywa się w ramach zadania „Dobudowa peronu na stacji Poznań Główny wraz z przebudową przejścia podziemnego” za ok. 111,6 mln zł ze środków budżetowych, realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Podziel się: