Poznań: Gdzie zostanie pochowany arcybiskup Paetz?

Jednym z możliwych miejsc pochówku arcybiskupa jest katedra. Jako arcybiskupowi przysługuje mu prawo pochowania w kościele. Jednak publicysta Tomasz Terlikowski uważa, że byłaby to „decyzja skandaliczna i haniebna”.

Archidiecezja Poznańska wydała w tej sprawie komunikat:
„Dnia 15 listopada 2019 r. zmarł śp. abp Juliusz Paetz, arcybiskup metropolita poznański w latach 1996-2002. Pogrzeb śp. abp. Juliusza Paetza odbędzie się w formie ściśle prywatnej w katedrze poznańskiej. Miejsce pochówku, jak również forma pogrzebu, zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 1178, kan. 1242), zostały ustalone w wyniku konsultacji ze Stolicą Apostolską i Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz Rodziną Zmarłego. Requiem aeternam dona ei Domine et lux perpetua luceat ei”.

Prawo kanoniczne stanowi – jak informuje „Głos Wielkopolski” – że w kościele nie należy chować zmarłych, ale nie dotyczy to biskupów rzymskich, kardynałów i biskupów diecezjalnych (w tym emerytowanych), którzy powinni być pogrzebani we własnej świątyni. Prawo stwarza więc taką możliwość – ale czy archidiecezja z niego skorzysta? Gdyby tak się stało, to – zdaniem publicysty Tomasza Terlikowskiego – byłaby to „decyzja skandaliczna i haniebna” ze względu na oskarżenia o molestowanie seksualne kleryków, o jakie oskarżono arcybiskupa w 2002 roku. Nigdy mu niczego nie udowodniono, on sam cały czas twierdził, że opacznie rozumiano jego zachowania, a jego ofiary nie miały odwagi wystąpić otwarcie z oskarżeniem. I trudno się temu dziwić: księża, którzy mieli odwagę zaprotestować przeciwko zachowaniom arcybiskupa, zostali szybko zesłani na odległe placówki…

Mimo jednak braku formalnego oskarżenia Watykan zadecydował o zakazie sprawowania funkcji biskupich przez niego. W 2013 roku zakazał mu udziału w publicznych uroczystościach, który to zakaz arcybiskup senior regularnie łamał bez sprzeciwu ze strony lokalnych przedstawicieli Kościoła Katolickiego.

Głos Wielkopolski, el

Podziel się: