Poznań: Festiwal Malta zaprasza w czerwcu

Policja patrol Park im. H. Wieniawskiego Poznań fot. Sławek Wąchała
Teatr plenerowy i Generator Malta, a wszystko to w parku Wieniawskiego w Poznaniu od 18 do 29 czerwca. 31. edycja festiwalu Malta odbędzie się pod hasłem „Powrót na ziemię/Back to the Ground”.

Festiwal Malta w tym roku będzie mocno stąpał po ziemi – zapraszamy w czerwcu do parku Wieniawskiego w Poznaniu. W programie premiery teatrów w plenerze, koncerty na świeżym powietrzu, działania dla dzieci, premiery sztuki zaangażowanej, warsztaty, spotkania i – miejmy nadzieję – dużo chwil do odpoczynku oraz wspólnego doświadczania sztuki na żywo.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie premiera koncertu Projekt Krynicki, który tworzy trzech wybitnych i uznanych kompozytorów – Paweł Mykietyn, Alek Nowak i Paweł Szymański. Każdy z nich specjalnie na zamówienie Malty przygotowuje muzykę do wierszy Ryszarda Krynickiego. Prawykonanie utworów usłyszymy 24 czerwca na Międzynarodowych Targach Poznańskich, a jedną z kompozycji wykona Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki. Na zakończenie koncertu orkiestra wykona na bis utwór Boléro Maurice’a Ravela, do którego Mariusz „Wilk” Wilczyński będzie na żywo tworzyć rysunkową opowieść.

Festiwal Malta ogłosił dwa konkursy dla środowisk artystycznych – Chodźmy w plener/Let’s hit the outdoors na działania plenerowe – od krótkich form teatralnych i muzycznych po formy nowocyrkowe oraz nabór Zaklepane/Ground Rules na projekty artystyczne do Generatora Malta skupione wokół społecznych kontekstów ziemi. Jury wyłoniło łącznie 17 projektów, które zobaczymy na festiwalu.

W programie muzyczna baśń dla dzieci, happening uliczny, cykl koncertów, narciarski bieg przełajowy, żonglerka, akrobatyka i spektakle familijne oraz akcje pełne nostalgii i humoru – a także m.in. teatr w przestrzeni publicznej, teatr krytyczny (przegląd spektakli wyprodukowanych przez Komunę Warszawa w reż. Anny Smolar, Cezarego Tomaszewskiego, Siksy i Agnieszki Jakimiak) i teatr familijny, koncerty na świeżym powietrzu, działania dla dzieci, joga na trawie, taneczne rozgrzewki, premiery sztuki zaangażowanej, koncert finałowy, instalacje i interwencje artystyczne, warsztaty, spotkania i debaty.

To dopiero początek ogłoszeń – całość programu zostanie opublikowana na konferencji prasowej pod koniec maja.

Identyfikacja wizualna Festiwalu Malta, zaprojektowana przez Marcina Matuszaka i Krzysztofa Ignasiaka z Bękartów, czerpie inspirację z lat 90., estetyki komiksu i pop-artu. Za animację festiwalu odpowiada Kineza. Projekt strony przygotowali Huncwoci.

Malta Festival

 

Podziel się: