Były unijne flagi, “Oda do radości” – i spacer po placu Wolności, żeby uczcić Dzień Europy. A poseł Szłapka przypomniał powody, dla których tak bardzo 16. lat temu Polacy cieszyli się, że są częścią Unii Europejskiej i dla który powinni celebrować Dzień Europy.
– Ja pamiętam bardzo dobrze te dwa dni, to były moje pierwsze wybory, miałem 19 lat, kończyłem liceum – mówił poseł. – Pamiętam to uczucie które pewnie towarzyszyło wielu z nas: że jesteśmy tam, gdzie nasze miejsce, jest już wolność, jesteśmy bezpieczni. Nikt z nas wtedy nie myślał o pieniądzach, o dopłatach dla rolników, to nie miało znaczenia. Najważniejsze były wartości, te wartości, które sprawiły, że głosowaliśmy za tym, żeby Polska przystąpiła do UE. jesteśmy Europejczykami, bo jesteśmy Polakami, tu jest Europa, tu jest nasze miejsce w Europie. Żaden zakompleksiony twór, który czas próby przespał, nie będzie nas z tej Europy wypychał, bo my na to nie pozwolimy!
Te słowa posła obecni skwitowali oklaskami – ale Dzień Europy przyszło świętować zaledwie kilkanaście osób. Powodem małej frekwencji nie był jednak zakaz zgromadzeń – przyszli obecni mieli maseczki i przestrzegali dystansu – ale piękna pogoda i wolny dzień, które sprawiły, że poznaniacy wyjechali na łono natury. W normalnych czasach pewnie część zatrzymałyby w mieście pikniki i festyny z okazji Dnia Europy – ale czasów nie mamy normalnych, więc i obchody też normalne nie są.
Poseł Adam Szłapka przypomniał też, że Europa to nie tylko idea geograficzna. To także wolność, demokracja, prawa człowieka i praworządność.
– Ale o te wartości trzeba walczyć każdego dnia – podkreślił. – One nie są dane raz na zawsze. To, czy my pozostaniemy w Europie, a Europa pozostanie taka, jak jest teraz, zależy od każdego z nas, nie od pojedynczego polityka.
Tylko tworząc społeczeństwo obywatelskie i wykazując się obywatelską postawą, szanując europejskie wartości i stojąc po stronie przestrzegania prawa pokażemy, jak ważna jest dla nas ta wspólna Europa, przekonywał poseł. To jest też, jego zdaniem, droga do powstrzymania tych, którzy chcą Polskę wypchnąć z UE.
Chętni mogli się też podpisać pod plakatem z napisem “Kocham Unię E.” – również oczywiście z zachowaniem zasad ostrożności. Jako pierwsza sięgnęła po marker i złożyła swój podpis Aleksandra Banasiak, pielęgniarka i bohaterka Poznańskiego Czerwca.
Dzień Europy obchodzimy 9 maja, w rocznicę podpisania historycznej Deklaracji Schumana z 1950 roku. To właśnie wtedy w Paryżu ówczesny francuski minister spraw zagranicznych zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Od tego dnia Dzień Europy jest świętem pokoju i jedności.
Lilia Łada, fot. K. Adamska, el