droga rowerowa Grunwaldzka fot. UMP

Poznań: Droga rowerowa wzdłuż ul. Grunwaldzkiej gotowa

Rowerzyści mogą już bezpiecznie i wygodnie dojechać z okolic stadionu miejskiego do centrum. Trwają odbiory techniczne nowej, liczącej ok. 1,5 km, drogi rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej.

Jej budowa rozpoczęła się pod koniec lutego jako przedłużenia 2-kilometrowej trasy oddanej do użytku jesienią ubiegłego roku, łączącej tereny przy Międzynarodowych Targach Poznańskich ze skrzyżowaniem z ul. Słoneczną i Rycerską.

– Ulica Grunwaldzka jest jedną z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych tras rowerowych w mieście. To kręgosłup ruchu rowerowego w południowo-zachodnim Poznaniu, umożliwiający ruch między osiedlami i centrum, dużymi zakładami pracy, miejscami rozrywki, szkołami, a także ułatwiający dojazd do terenów zielonych – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Licząc razem z zakończonym w zeszłym roku odcinkiem, to około 3,5 kilometra nowej trasy dla rowerów, dzięki której w niecałe 15 minut można dojechać od skrzyżowania z Bułgarską/Jugosłowiańską na Kaponierę. Już widać, że cieszy się dużym powodzeniem i codziennie przejeżdża nią coraz więcej osób.

Od jesieni zeszłego roku rowerzyści mogli wygodnie przejechać ul. Grunwaldzką między ul. Roosevelta a Słoneczną. Od kilku tygodni przejezdny jest również odcinek aż do skrzyżowania z ulicami Jugosłowiańską i Bułgarską.

– Roboty drogowe na nowym odcinku ul. Grunwaldzkiej zakończyły się, zgodnie z umową i przyjętym harmonogramem, w połowie sierpnia. W połowie września wprowadzono stałą organizację ruchu. Obecnie trwają odbiory wykonanych prac. Na przełom października i listopada, w warunkach bardziej sprzyjających przyjmowaniu się roślin, zaplanowane są nowe nasadzenia – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Dzięki nowej inwestycji stworzone zostało też połączenie ciągu pieszo-rowerowego z parku Manitiusa z ruchem rowerowym wzdłuż ul. Wyspiańskiego.

W efekcie przeprowadzonych prac poprawiło się również bezpieczeństwo pieszych. Już na początku sierpnia, na wysokości ul. Marszałkowskiej, przy niebezpiecznym dotąd przejściu, uruchomiono nową sygnalizację świetlną. Zbudowano brakujące przejście dla pieszych na wysokości ul. Grochowskiej, przebudowano też istniejące sygnalizacje na skrzyżowaniach ul. Grunwaldzkiej z ul. Palacza oraz Grochowskiej, a także na skrzyżowaniu ul. Wyspiańskiego i Reymonta. Kierowcy jadący ul. Grunwaldzką od centrum uzyskali możliwość lewoskrętu w ul. Grochowską.

– Szczególnie ważne, że dzięki tej inwestycji poprawiło się bezpieczeństwo przy przejściu w okolicy skrzyżowania z ul. Marszałkowską. W miejscu tym dochodziło bowiem do niebezpiecznych wypadków, w tym niestety również śmiertelnych – dodaje Wojciech Kręglewski, przewodniczący Komisji Transportu. Był on wspólnie z obecnymi i byłymi radnymi miejskimi – Karoliną Fabiś-Szulc, Tomaszem Stachowiakiem i Maciejem Zawieją – zaangażowany w powstanie tej drogi rowerowej i bezpiecznych przejazdów.

Nowy odcinek przy ul. Grunwaldzkiej to nie jedyna inwestycja rowerowa w Poznaniu, jak zauważył Andrzej Janowski, prezes stowarzyszenia Rowerowy Poznań. Za rok droga rowerowa wzdłuż Grunwaldzkiej zostanie przedłużona o 800 m – do ronda Skubiszewskiego. Tam połączy się z istniejącą już trasą aż do pętli tramwajowej na Junikowie. Na ukończeniu jest kolejna trasa z Programu Rowerowego, wzdłuż Dolnej Wildy, oddany został już fragment przy ul. Półwiejskiej, cały czas rozbudowywana jest Wartostrada. Można już bez przeszkód przejechać ul. Kościuszki koło Starego Browaru – to ważny element Rowerowej Obwodnicy Centrum.

PIM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze