dożynki fot. UMP

Poznań: Dożynki miejskie z konkursem na wieniec

Będą skromniejsze, bez przemarszu i hucznych zabaw, a ich głównym elementem będzie konkurs na dożynkowy wieniec. 29 sierpnia urząd miasta zaprasza na nietypowe, „pandemiczne” dożynki.

– W polskiej tradycji nie ma dożynek bez wieńca – mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP, który organizuje wydarzenie. – To ważny symbol, który ma reprezentować urodzaj, dostatek oraz dumę z zebranych plonów. Dlatego zawsze dbano, by prezentował się okazale: wplatano w niego owoce, warzywa, zioła i zboża, przyozdabiano kwiatami i kolorowymi wstążkami. Początkowo wieńce pleciono w formie okręgu, ale współcześnie przybierają one bardzo zróżnicowane formy. Towarzyszące dożynkom w całej Polsce konkursy na najpiękniejszy wieniec pozwalają zachować tę piękną tradycję.

Chętni do udziału w konkursie musieli przesłać zgłoszenia do 24 sierpnia. Teraz muszą się w samo południe stawić w parku, gdzie przez dwie godziny będą tworzyć swoje wieńce. Najpiękniejsze i spełniające wymogi regulaminu zostaną nagrodzone. Chętni do wzięcia udziału w dożynkach i podziwiania konkursowych prac muszą się wybrać około godziny 14.00 do parku Wilsona.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze