Poznań: Czy znów ruszy możliwość wykupu mieszkań komunalnych?

budynek mieszkalny fot. L. Łada

To istotna kwestia nie tylko dla samych mieszkańców, którzy od lat czekają na możliwość wykupu mieszkania, ale też dla wspólnot mieszkaniowych w budynkach, gdzie są jeszcze mieszkania komunalne. Czy wykup mieszkań zostanie przywrócony?

Jak informuje „Głos Wielkopolski”, wielu radnych uważa przywrócenie możliwości wykupu mieszkania komunalnego za zasadne, a prace nad przygotowaniem uchwały, która przywracałaby możliwość wykupu mieszkań, trwają. Projekt miał być złożony przez prezydenta już na przełomie kwietnia i maja, ale tak się nie stało. Prace nadal trwają.

Radny Łukasz Mikuła przypomina, że procedura wykupu mieszkań komunalnych ruszyła jeszcze w latach 90. Radni byli zdania, że gdy stare kamienice przejmą sami mieszkańcy w ramach wspólnot mieszkaniowych, zaczną je remontować i odnawiać – czyli robić coś, na co miasto nie miało wtedy pieniędzy. Jednak ustalono, że chętni będą mogli składać wnioski o wykup do końca 2008 roku, by nie rozciągać tego procesu w nieskończoność.

Rzeczywiście, w wielu przypadkach udało się doprowadzić do wyremontowania budynków, ale proces sprzedaży wstrzymała decyzja wiceprezydenta poprzedniej kadencji Tomasza Lewandowskiego, mimo że część wniosków złożonych w wyznaczonym terminie nie została rozpatrzona. W wielu przypadkach sprzedaż została opóźniona przez formalności prawne – i jej też po wprowadzeniu zakazu nie udało się sfinalizować, mimo że opóźnienie nie było winą chętnych do zakupu.

Teraz więc, jak zwraca uwagę radny, w wielu budynkach jest taka sytuacja, że część lokali została wykupiona przez lokatorów, którzy zdążyli to zrobić – a część nie. I dwa, trzy czy cztery mieszkania pozostają własnością miasta, mimo że ich lokatorzy też złożyli wymagane wnioski w odpowiednim czasie. To mocno utrudnia wszelkie decyzje, choćby remontowe, bo procedura wobec lokali komunalnych przebiega zupełnie inaczej i dłużej niż w przypadku mieszkań prywatnych.

Jak zwraca też uwagę radna Halina Owsianna, udział w takim remoncie oznacza dla miasta ogromne koszty, które są dla niego nieopłacalne. Tymczasem znacznie korzystniej byłoby przeznaczyć te pieniądze, a także te ze sprzedaży mieszkań komunalnych, na budowę nowych lokali. Radna przypomina, że na mieszkania komunalne nadal jest ogromny popyt ze względu na to, że coraz więcej osób nie stać na ich kupno, zwłaszcza teraz, gdy stopy procentowe idą w górę i kredyty są coraz droższe.

Radna uważa, że dzięki nowej uchwale nierozpatrzone wnioski o wykup mieszkań, które spełniają kryteria, mogłyby zostać rozpatrzone, dzięki czemu te zawieszone sprawy zostałyby wreszcie uregulowane. Radna zaznacza, że im dłużej ktoś mieszkałby w danym lokalu, tym bonifikata od ceny byłaby wyższa, choć nie jest to obowiązek miasta, by jej udzielać.

Zgodnie z projektem uchwały o wykup mieszkania mógłby się starać lokator, który ma podpisaną umowę najmu na czas nieokreślony i który złożył wniosek o wykup przed 2008 rokiem. To podstawowy cel tej uchwały, ale radna nie wyklucza, że również inne osoby mogłyby się starać o wykup swoich mieszkań.

Podziel się: