Poznań: Czy szczepienia powinny być obowiązkowe, jak w Wałbrzychu?

Jacek Jaśkowiak pierwsze szczepienie fot. UMP
Prezydent Jacek Jaśkowiak popiera pomysł obowiązkowych szczepień, które wprowadził Wałbrzych. Ma jednak wątpliwości, czy sama uchwała jest zgodna z prawem i w kompetencjach samorządów.

Jak poinformowało Radio Poznań, prezydent Jaśkowiak pozytywnie ocenił inicjatywę Romana Szełemeja, prezydenta Wałbrzycha. Prezydent Szełemej z zawodu jest lekarzem, popiera szczepienia, bo jego zdaniem to jedyna szansa na poradzenie sobie z epidemią – i przekonał radę miasta do podjęcia takiej uchwały. Efektem uchwały był protest przed jego domem i kierowane pod jego adresem groźby, co sprawiło, że wałbrzyska policja przydzieliła mu ochronę.

Prezydent Jaśkowiak zaznaczył, że ma wątpliwości, czy aby taka uchwała jest zgodna z prawem i kompetencjami samorządu, jednak nie zmienia to faktu, że popiera takie rozwiązanie i uważa, że szczepienia powinny być obowiązkowe. Szczepienie pozwala przecież chronić zdrowie i życie nie tylko osoby zaszczepionej, ale i innych osób.

Jacek Jaśkowiak uważa też, że jeśli ktoś odmawia zaszczepienia, powinien przestrzegać takich zasad, które nie narażałyby życia innych w jego obecności. Nawet gdyby to się miało wiązać z niedogodnościami dla niezaszczepionych. Prezydent zwrócił uwagę, że według obecnych danych Ministerstwa Zdrowia zaszczepić się chce zaledwie niespełna połowa Polaków, a to za mało, by zapewnić nam odporność populacyjną. Jeśli to się nie zmieni, to jesienią nadejdzie czwarta fala koronawirusa – a z nią kolejny lockdown i zamrożenie gospodarki.

 

Podziel się: