Poznań: Czy koziołki powinny pokazywać się częściej?

Koziołki 100 lat Kolejorza fot. Sławek Wąchała

Poznańskie koziołki można zobaczyć codziennie w południe na wieży Ratusza i to widowisko zazwyczaj przyciąga wielu turystów. Ponieważ jednak teraz oglądanie koziołków jest utrudnione z powodu remontu rynku, pojawił się pomysł, by pokazywały się częściej.

Koziołkami zainteresowała się radna Maria Lisiecka-Pawełczak podczas posiedzenia komisji kultury fizycznej i turystyki. Stary Rynek jest obecnie remontowany i podczas pobytu tam radna zauważyła, że płoty oraz maszyny stojące przed Ratuszem bardzo utrudniają widoczność najmłodszym turystom, którzy przyszli zobaczyć koziołki. jest tam też teraz znacznie mniej miejsca dla tych, którzy przyszli je oglądać. Radna zainteresowała się więc, czy nie byłoby możliwości, żeby przynajmniej w czasie remontu koziołki pokazywały się częściej.

Według informacji Radia Poznań Muzeum Narodowe, które zarządza Ratuszem, a więc i koziołkami na wieży, zleciło przeprogramowanie mechanizmu tak, by koziołki pokazywały się jeszcze raz, o godzinie 15.00. To ukłon w stronę turystów, którzy teraz, z powodu remontu płyty Starego Rynku i wszechobecnych płotów maja problem, by zobaczyć to widowisko. Wprowadzenie dodatkowej godziny pokazu ułatwi im zobaczenie koziołków i w pewnym stopniu zrekompensuje niedogodności związane z remontem rynku.

Jak powiedział Radiu Poznań Jan Mazurczak, prezes poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, od czerwca prace przed Ratuszem będą jeszcze bardziej utrudniały widowisko, więc warto wprowadzić dodatkową godzinę pokazu koziołków. Zdaniem prezesa PLOT koziołki mogłyby się pokazać jeszcze częściej, ale wtedy zaistniałoby ryzyko, że mechanizm się szybko popsuje, więc na czas naprawy trzeba byłoby w ogóle wyłączyć koziołki. A Stary Rynek nie dość, że w remoncie, to jeszcze bez koziołków – to byłby już zbyt duży horror…