Sprawdzanie zgód TCF
niedziela, 25 maja, 2025

Poznań: Brzegi Warty wypięknieją – obiecuje prezydent Jaśkowiak

Będą nowe kładki pieszo-rowerowe przez rzekę, strefy gastro, miejska na biwaki i kolejne odcinki Wartostrady. Wszystko to zawiera świeżo stworzona Koncepcja zagospodarowania doliny Warty w Poznaniu.

Koncepcję udostępnił w mediach społecznościowych prezydent Jacek Jaśkowiak. „Życie naszego miasta kręci się wokół Warty i od wielu lat przywracamy ją mieszkańcom Poznania” – napisał. – „Będziemy dalej rozwijać tereny nad rzeką, tworząc miejsca do wypoczynku i rekreacji. Będą nowe kładki, kolejne odcinki Wartostrady, miejsca do biwakowania. Zachęcam do zapoznania się z kompleksową koncepcją zagospodarowania doliny rzeki Warty”.

Koncepcja zebrała w jedną całość wszystkie rozpoczęte, projektowane i planowane w długiej perspektywie inwestycje miejskie związane z Wartą razem z dokumentami planistycznymi określającymi, co na tym terenie można zrobić, a czego nie. A ponieważ została przygotowana w formie wizualizacji efektu końcowego – to każdy będzie mógł sobie wyobrazić, jak dolina Warty miałaby wyglądać.

– Warta była od początku ważnym impulsem dla rozwoju Poznania, życie miasta kręciło się wokół rzeki – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Od sześciu lat przywracamy ją mieszkańcom, a efekty tego procesu widać na każdym kroku. To m.in. zaplecze przystani w Starym Porcie, plaże miejskie, strefy rekreacji i wypoczynku czy nowe odcinki Wartostrady. Teraz nadszedł czas, by zebrać wszystkie plany w jeden dokument i przedstawić kompleksowy, wszechstronny i spójny pomysł na zagospodarowanie brzegów Warty.

W koncepcji dolinę Warty podzielono na pięć stref. Dwie najbardziej oddalone od centrum miasta to strefy klinów zieleni. Sąsiadują z nimi strefa rekreacji oraz strefa sportu. Centrum pomiędzy mostem Królowej Jadwigi a mostem kolejowym jest strefą śródmiejską. Tu planowana jest rozbudowa KontenerArt i budowa punktu widokowego, a także Wartostrada na Ostrowie Tumskim, no i oczywiście kładka Berdychowska.

Strefę sportu zaplanowano między mostem Przemysła I a mostem Królowej Jadwigi – tu znajdują się tereny sportowe i rekreacyjne, Łazienki Rzeczne, plaża Rataje, siedziby klubów sportowych i boiska. Dlatego na tym terenie mają powstać tarasy z pomostami, strefa gastronomiczno-sportowa, biwakowa i strefy wypoczynkowe, a także przystań i nowe slipy do wodowania łodzi. Na wysokości Łazienek Rzecznych powstanie kładka przez rzekę dla pieszych i rowerów, zaplanowano też nowy budynek dla policji.

Strefa rekreacji z kolei to obszar od mostu kolejowego do mostu Lecha. Tu koncepcja przewiduje powstanie łąk kwietnych w parku, kolejnych stref gastro, miejsca biwakowego, powiększenie plaży na Szelągu i zbudowanie boisk na Zawadach. Z czasem miałaby tam powstać marina i kładka pieszo-rowerowa.

Strefy klinów zieleni – północna i południowa – w dużej mierze pozostaną takie, jakie są. Ale nie dlatego, że miasto docenia ich walory, lecz dlatego, że to tereny zalewowe i częściowo bagniste, a dodatkowo w południowej części znajduje się ujęcie wody pitnej. Niewiele więc można tam zrobić – ale i tak zaplanowana jest Wartostrada i miejsca na biwak. Tak byłoby w południowej strefie, czyli na Starołęce i Dębinie. Tam także miałby powstać kolejny most.

Natomiast na północy, czyli na Naramowicach, zaplanowano przedłużenie Wartostrady, miejsca biwakowe i aż dwie kładki pieszo-rowerowe: do Czerwonaka i do Owińsk.

Wszystkie projekty zwarte w koncepcji zostały posegregowane także pod kątem terminu ich realizacji: wiadomo więc, które już trwają, które niedługo się rozpoczną i na które trzeba będzie poczekać.

Obecnie trwa przebudowa brzegów Warty, powstają kolejne odcinki Wartostrady, nowe slipy i tarasy nadrzeczne. W latach 2023 – 2025 z kolei będzie remontowana część muru oporowego, zostaną przebudowane mosty Mieszka I i Bolesława Chrobrego, powstaną także nowe odcinki Wartostrady po obu stronach rzeki i nowe dojście do Warty od strony ulicy Serafitek. W tym czasie ma też powstać boisko sportowe na wysokości Młodzieżowego Domu Kultury oraz strefa gastronomiczno-sportow, wybieg dla psów, przystań nurtowa na wysokości parku Stare Koryto Warty oraz przystań jachtowa, a także strefy biwakowe i strefa zawodów dla wędkarzy.

W latach 2025 – 2035 zostanie przedłużona Wartostrada po zachodniej stronie rzeki, powstanie punkt widokowy w okolicach ul. Szyperskiej. parking przy moście Królowej Jadwigi, kładka Wildecka, Wartostrada na Ostrowie Tumskim, mosty na Cybinie i kładka pieszo-rowerową w Owińskach. Na kolejne lata zaplanowano dodatkowe zagospodarowanie Starego Koryta Warty i kładkę w Czerwonaku.

Koncepcja została przygotowana przez Miejską Pracownię Urbanistyczną, we współpracy z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji oraz Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami UMP.

UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Brzegi Warty wypięknieją - obiecuje prezydent Jaśkowiak