Poznań: Będzie tramwaj przez Ratajczaka!

fot. UMP

„Po blisko półtora roku oczekiwań na decyzję środowiskową dotyczącą budowy trasy tramwajowej wzdłuż ul. Ratajczaka i Niezłomnych wreszcie nią dysponujemy” – poinformował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Teraz mogą się rozpocząć dalsze prace.

Decyzja środowiskowa jest bardzo ważnym dokumentem – bez niego nie mogą ruszyć żadne procedury związane z pozwoleniem na budowę czy przetargiem na wykonawcę prac.
„Niestety czas oczekiwań w naszym kraju na decyzje środowiskowe jest bardzo długi, co opóźnia często inwestycje” – wyjaśnił Mariusz Wiśniewski. – „Wpływ na to ma oczywiście teraz też pandemia, ale i liczne odwołania stron, co akurat również miało miejsce w tym przypadku. Wygenerowało to wielomiesięczne wyhamowanie publicznej inwestycji. Cieszę się, że mamy jednak ten etap za sobą, choć przed nami kolejne wyzwania, jak przetarg”.

A czas zaczyna gonić, ponieważ budowa tej linii tramwajowej jest częścią poznańskiego Projektu Centrum z dofinansowaniem UE – co oznacza, że wszystkie kolejne etapy musza się zmieścić w zaplanowanych w projekcie terminach. W tym przypadku cała inwestycja ma być gotowa do jesieni 2023 r. To naprawdę niewiele czasu.

Trasa ma za zadanie wesprzeć proces ożywienia społecznego i gospodarczego tej części miasta, przez którą będzie przebiegać, ale też znacznie skróci dojazd mieszkańcom Dębca i Wildy do centrum – obecnie główna komunikacja z tych dzielnic w kierunku centrum prowadzi trasą przez Strzelecką. Ma też jeszcze jedno, bardziej dalekosiężne znaczenie, tak w czasie, jak i w przestrzeni.

„Linia ta będzie również stanowić dodatkową oś komunikacyjną w relacji południe-północ Poznania” – podkreśla Mariusz Wiśniewski. – „Poprzez planowany przez nas w ostatnim etapie Projektu Centrum (2022/23) prawoskręt torowiska z ul.27 Grudnia w Mielżyńskiego, a następnie przyszłe połączenie tramwaju z Garbar w stronę Naramowic”.

Podziel się: